Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’in Kripto Para Ticaretindeki Payı Düşüşte: Tüm Para Altcoinlere Giriyor!

On-chain verileri yatırımcı ilgisinin Bitcoin’den (BTC) kayarak altcoinlere yönelmeye başladığını gözler önüne serdi.

Kripto para piyasası özellikle ekim ayının başından bu yana yükseliş yönlü ivmesini güçlendirirken yatırımcı ilgisi Bitcoin’den altcoinlere dönmeye başladı. On-chain analiz platformu Coinalyze tarafından aktarılan verilere göre Bitcoin özelindeki açık pozisyon (open interest) oranının %38’e düştüğünü ve bu metriğin iki ay önce %50 olduğunu işaret etti.

Özellikle son 2 aydır yatırımcıların altcoinlere büyük bir ilgi göstermeye başladığını savunan Coinalyze cephesi, Bitcoin dominansında yaşanan düşüşü de tezini desteklemek için kullandı.

Bitcoin’in kripto para piyasasının geri kalanı karşısındaki hakimiyetini gösteren Bitcoin dominansı son 1 ayda %6’dan fazla değer kaybederek yıl içerisindeki en büyük geri çekilmelerinden birini yaşadı.

Paranın altcoinlere kaydığının en net göstergelerinden biri de Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) başta olmak üzere bu ekosistemlerdeki meme coinlerin kısa sürede yüksek getiri sağlaması oldu. Solana son 1 aylık süreçte %100 civarında, AVAX ise %120 civarında yükseliş performansı sergiledi.

Ayrıca TOTAL2 olarak bilinen altcoin piyasasının dominansını temsil eden veri de son 1 aylık süreçte 700 milyar dolarlık direnci kırarak 798 milyar dolara kadar yükseldi. Coinalyze, altcoin piyasasına yönelik likidite akışının 2024 yılında da devam edebileceğini ima etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!