Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

BlackRock ve SEC, Bitcoin ETF’si İçin Bir Araya Geldi: Ne Konuştular?

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, spot Bitcoin ETF’si için SEC’ye yeni bir formül sundu.

Yayımlanan bildiriye göre BlackRock ve SEC temsilcileri, 28 Kasım’da bir araya gelerek iShares Bitcoin Trust adlı borsa yatırım fonunun nasıl işleyeceğini görüştü.

BlackRock yetkilileri, SEC ile geçen hafta yaptıkları görüşmede fondaki geri alımların nasıl ayni şekilde yapılacağıyla ilgili bir sunum hazırlamıştı. BlackRock, bu hafta yapılan görüşmede bu modelin revizeli haliyle ilgili bir sunum yaptı.

Revize edilen modele göre piyasa yapıcı, açığa satmak için Bitcoin aldıktan sonra ETF paylarını yetkili katılımcı aracılığıyla transfer acentasına aktarmadan önce broker/dealer’a nakit aktarımında bulunacak.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, spot Bitcoin ETF’lerinde geri alımların ayni şekilde yapılmasının sorunlar doğurabileceği gerekçesiyle bunların nakit karşılığı yapılmasını tercih ediyor.

BlackRock tarafından yapılan sunuma göre ise önerilen model, düşük işlem maliyeti, işem riskinin yatırımcılar değil kripto piyasa yapıcıları tarafından üstlenilmesi, piyasa manipülasyonuna karşı daha fazla direnç göstermesi gibi avantajlara sahip.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!