Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

BoE, Dijital Para Konusunda En Sık Duyulan Endişeleri Paylaştı

İngiltere Merkez Bankası (BoE), dijital sterlin konusunda kamuoyundan 50.000’den fazla geri dönüş aldı.

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe tarafından yapılan açıklamalara göre çoğunluk, dijital sterlin konusunda gizlilik, programlanabilirlik ve nakit paranın çöküşü bakımından kaygı duyuyor.

BoE, kamunun dijital sterlin ile ilgili fikirlerini şubat ayında toplamaya başladı ve bu süreç hazirana kadar devam etti. Merkez bankası, dijital sterlin konusunda henüz net bir karar vermedi.

Gizlilikle ilgili kaygıları ele alan Cunliffe, dijital sterlinle yapılan işlemlerin günümüzde yapılan elektronik ödemeler ne kadar gizliyse o kadar gizli olacağını ve BoE’nin vatandaşların verilerini göremeyeceğini söyledi.

Başkan Yardımcısı’nın açıklamalarına göre insanlar ayrıca dijital sterlinin bankacılık sistemini olumsuz etkileyebileceğini ve finansal istikrar bakımından tehdit oluşturabileceğini düşünüyorlar. Bazı vatandaşlar ise dijital sterline gerek olmadığı görüşünde.

Dijital sterlinle ilgili ar-ge çalışmalarını şubat ayında hızlandıran İngiltere Merkez Bankası, gelecekte dijital sterline ihtiyaç duyulabileceğini düşünüyor.

Yetkililer, bunun nakit parayı etkilemeyeceğini söylüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!