Bu İsimler Borsadaki Düşüşten Yine Etkilenmediler

REKLAM

ABD’deki hisse senetleri Koronavirüs yüzünden çok fazla değer kaybettiler. Bazı hisseler %10-20 aralığında değer kaybederken bazı şirket hisselerinin değeri neredeyse yarı yarıya düştü.

S&P 500 Endeksi 19 Şubat-20 Mart tarihleri arasında %30 oranında değer kaybetti ki bu ABD’deki hisse piyasalarının ne kadar ağır bir darbe aldığını açık bir şekilde gösteriyor. Hisse piyasalarındaki bu düşüş birçok yatırımcının zarara uğramasına yol açtı. Ancak büyük yatırımcılar bu düşüşten olabildiğince az etkilenmek için ne gerekiyorsa yaptılar.

Çıkış Stratejisi

Wall Street Journal’ın haberine göre ABD’deki birçok üst düzey şirket yöneticisi 1 Şubat-19 Mart tarihleri arasında kendi şirket hisselerini satmaya başladı. Bu zaman dilimi içerisinde yöneticiler tarafından satılan hisselerin toplam değerinin 9.2 milyar dolar civarında olduğu düşünülüyor. Bu şirketlerin yöneticileri piyasa düşüşe geçmeden önce kendi şirket hisselerini satarak hemen hemen 1.9 milyar dolarlık zarardan kurtulmuş oldular.

Mesela Amazon’un CEO’su Jeffrey Bezos, şubat ayının ilk haftasında 3.4 milyar dolarlık Amazon hissesi (sahip olduğu toplam hisselerin %3’ünü) sattı. Bezos uzun süredir bu kadar büyük çaplı bir satış işlemi yapmamıştı. Ama Bezos eğer bu hisseleri şubatın ilk haftasında değil de geçen hafta satmış olsaydı 317 milyon dolar zarar etmiş olurdu. Dolayısıyla Bezos tam vaktinde hareket etti ve bu sayede kendisini büyük bir zarardan kurtarmış oldu. Gerçi 317 milyon dolar, Bezos’un toplam servetinin %0.2’sine denk geliyor. O yüzden bu Bezos için çok da ‘büyük’ bir para olmayabilir.

Bezos’un yanı sıra BlackRock CEO’su Laurence Fink de erkenden hisse satarak büyük bir zararın önüne geçmiş oldu. 14 Şubat tarihinde 25 milyon dolarlık BlackRock hissesi satan Fink bu sayede kendisini 9.3 milyon dolarlık zarardan kurtarmış oldu. IHS Markit CEO’su Lance Uggla da 19 Şubat’ta 47 milyon dolarlık hisse sattı ve böylece 19.2 milyon dolar zarar etmemiş oldu.

Bezos, Fink, Uggla gibi şirket yöneticileri nasıl oldu da tam piyasa düşüşe geçmeden önce hisse satmaya karar verdiler bilinmiyor. Wall Street Journal bu isimlerin içeriden bilgi aldıklarına dair herhangi bir kanıt olmadığını aktarıyor.

Bitcoin, ethereum, ripple ve birçok altcoinin anlık gelişmelerini ve analizlerini takip etmek için Koin Bülteni Telegram Haber Kanalımız'a hemen üye olun!

Alakalıİçerikler

HAFTANIN TRENDLERİ