Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bu Kripto Para Borsası 150 Binden Fazla Kez Hacklenmeye Çalışıldı

Güney Kore’nin önde gelen borsalarından Upbit, geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde 150 binden fazla kez hacklenmeye çalışıldı.

Upbit’in bağlı olduğu Dunamu şirketi tarafından açıklanan verilere göre borsaya 2023 yılının ilk yarısında 159.000 hack girişimi oldu.

Şirketin hükümetle paylaştığı verilere göre bu sayı, 2022’nin ilk yarısında bunun 2; 2020’nin ilk yarısında ise 18 kat altındaydı.

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından olan Upbit’in yaklaşık 1,2 milyar dolarlık işlem hacmi bulunuyor. Bithumb, Coinone, Gopax da önde gelen isimler arasında.

Upbit yöneticileri, hack saldırılarına karşı önlem almak için soğuk cüzdanlara yöneldi. Borsadaki fonların %70’inden fazlası soğuk cüzdanlarda tutuluyor.

Özel anahtarların çevrimdışı ortamda tutulduğu soğuk cüzdanlar, anahtarların çevrim içi ortamda tutulduğu sıcak cüzdanlara kıyasla daha güvenlidir.

Upbit, 2019 yılında 50 milyon dolarlık büyük bir saldırıya uğramıştı. Bir Dunamu yetkilisi, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

2019’daki hack olayından sonra bu olayın tekrarlanmaması adına önlemler aldık, örneğin sıcak cüzdanlarımızı dağıttık ve o günden günümüze kadar hiçbir siber saldırı girişimi başarılı olmadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!