Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

CFTC’den Emlakçı Çifte 6 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı Suçlaması

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), müşterilerine kripto paralar üzerinden yüksek kazanç vaadi sunan ve onları dolandıran ABD’li çifti tutukladı.

ABD’nin regülatör kurumu CFTC tarafından 25 Temmuz Salı günü yapılan açıklamada, kripto paralar aracılığıyla 100’den fazla kişiyi dolandıran ABD’li iki şahsın tutuklandığı belirtildi. ABD’nin Tennessee eyaletinde bir emlak şirketinin sahipleri olan Michael ve Amanda Griffis‘in “Blessings of God Thru Crypto” adlı bir kripto para varlık havuzu üzerinden 6 milyon doların üzerinde para topladığı öne sürüldü.

CFTC tarafından yapılan açıklamada, ABD’li çiftin yatırımcılara potansiyel riskleri belirtmeden yüksek getiri vadederek söz konusu fon havuzu için para topladıkları ve bu varlıkları amacının dışında kullandıkları belirtildi. Sanıkların ayrıca mağdurları havuz planının meşru olduğuna ikna etmek için emlak işleri aracılığıyla geliştirdikleri kişisel ve profesyonel ilişkilerinden yararlandığı vurgulandı.

Bilgilere göre sanıklar, ponzi şeması tarzı bir hamle yaparak bazı havuz katılımcılarına yaklaşık 855 bin dolar ödeme yaptı.

Sunulan detaylarda, ikilinin kendi fonlarını müşteri havuzundan gelen fonlara karıştırdığı da öne sürüldü. Aktarılanlara göre havuz katılımcıları Michael Griffis’in hesabına para aktarıyor, o da bunu Coinbase’deki kişisel hesabına aktarıyordu. Griffis’in bir sonraki hamlesi ise kaldıraçlı işlem yapmak için varlıkları Apex adlı kripto para borsasına aktarmak oluyordu.

Sanıklar, havuz fonlarının güvenli ve kendi kontrolleri altında olacağını ve havuz katılımcılarının yüksek kazançlar bekleyebileceğini belirtti. Fakat sanıklar fonları ‘Koç Wendy’ olarak tanımlanan bir kişinin tavsiyesiyle ‘Apex kripto para borsası’ üzerinde ‘kripto vadeli işlemleri’ ticareti yapmak için kullandı ve bunu açık bir şekilde yatırımcılara belirtmedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!