verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cardano Kurucusundan IOTA Yorumu: “Hiçbir Şey Bedava Değil”

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, IOTA ağındaki işlem ücreti mekanizması hakkında konuştu. Hoskinson, IOTA’nın işlem ücreti almadan çalıştığı söylemine bunun mümkün olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Charles Hoskinson, pazar günü bir AMA etkinliği düzenledi. Cardano’daki güncel çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan isim, Tangle teknolojisini kullanan IOTA ağı ile ilgili bir yorumda bulundu.

“Hiçbir şey bedava değildir”

IOTA Foundation, IOTA’yı “işlem ücreti olmayan” (feeless) bir protokol olarak tanıtıyor. Charles Hoskinson, “hiçbir şey bedava değildir” diyerek bunun yanlış bir algı yarattığını söyledi:

“Ağ kapasitesi, CPU ve veri denen şeyler var. Bunların hepsi için para ödeniyor. Hiçbir şey bedava değil. Eğer ortada blockchain veya daha farklı bir veri tabanı varsa, onun içindeki işlemlerin bir yerde depolanması gerekir. İşlem yaptıkça, o işlemler için bir noktada masraf yaparsınız. İşlemi yapan kişi ödemese de, bu ücret zincirin bir noktasında ödenir.”

iota-services-iota-nedir

“Attığınız tweet için para ödediniz mi?”

Charles Hoskinson, 19 Mart günü bu konuyu yeniden gündeme getirip “İşlem ücretinin olmaması imkansız bir şey.” dedi. Sosyal medyadaki bir kullanıcı, bu ücretin son kullanıcıya yansımadığını vurgulayarak kendisine “Siz tweet atmak için para ödüyor musunuz?” diye sordu. Hoskinson buna:

“Evet. Tweetimin parasını Twitter ödüyor. Twitter o parayı benim verilerimi satarak alıyor.” diyerek yanıt verdi.

IOTA geliştiricisi Hans Moog, Hoskinson’un yaptığı açıklamalara karşın bir şeyin “işlem ücreti olmadan kullanılabilmesi” ile “bedava kullanılabilmesi” arasında fark olduğunu söyledi.