CoinDesk tarafından Bitcoin'in 10. yılına özel olarak kaleme alınan yazıların birisi de Bitcoin'in en erken savunucularından olan Charlie Shrem'e ait. Bitcoin'in ilk zamanlarda sahip olduğu...

Charlie Shrem: ”Bitcoin Şimdiden Türkler İçin Bir Şeyleri Değiştiriyor”

Charlie Shrem

CoinDesk tarafından Bitcoin‘in 10. yılına özel olarak kaleme alınan yazıların birisi de Bitcoin’in en erken savunucularından olan Charlie Shrem‘e ait.

Bitcoin’in ilk zamanlarda sahip olduğu felsefesinden yola çıkan Shrem, söz konusu kripto para biriminin sağlam ve kalıcı bir şekilde parayı ve daha da önemlisi paraya hükmeden kesimi değiştirdiğini ve bu sayede  ”uyuyan devi uyandırdığını” vurguladı.  Shrem’e göre kripto para birimlerinin ve Bitcoin’in en önemli boyutu, para üzerindeki gücü olabildiğince fazla insan dağıtabilmesi. Satoshi’nin parayı demokratikleştirerek yaptığı şeyin de bu olduğunu belirten Shrem, zor elde edilen bu özgürlüğün böyle kolay bir şekilde geri verilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Geçmişte, kripto para birimlerinin getirdiği yeniliğe eşit derecede önemli olan olaylar arasında sadece matbaanın gelişi ve Rönesans’ın olduğunu belirten Shrem, hiçbir şeyin bedavaya gelmediğini ve Bitcoin ile elde edilen özgürlüğün karşılığında başka birinin bizim paramızı koruduğu hissini kaybettiğimizi ifade etti.

Söz konusu ikilem aslında şu sıralar kripto para dünyasını ikiye bölen unsurlardan bir tanesi. Kripto para birimleri gün geçtikçe daha fazla düzenleme görmekte ve tabir-i caizse SEC veya buna benzer kurumların aynı geleneksel finans araçlarına yaptığı gibi denetlenmekte. Bazı uzmanlar bunun Bitcoin’in ilk yola çıkış felsefesine ters olduğunu iddia etse de, bir diğer taraf ise bunun piyasaların iyiliği için elzem olduğu görüşünde.

Yazısında Türkiye‘ye de değinen Shrem, Statistica kurumu tarafından 15.000 kişi ile yapılan bir ankete göre Türk insanının 5’te 1′inin herhangi bir kripto para birimine sahip olduğunu ve bunun anket yapılan ülkelerin arasındaki en büyük oran olduğunu ifade etti.

”Bitcoin şimdiden Türkler için bir şeyleri değiştiriyor.”

 

1 Yorum

1 Yorum

  1. Turan

    20 Ekim 2018 - 23:22

    5te 1 oranı çok iddialı olmuş. Ben şahsen inanmıyorum

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.