Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin Merkez Bankası: Ülkedeki Blockchain Kullanımı Artıyor

Çin Merkez Bankası yeni bir açıklama yaptı ve ülkede blockchain teknolojisini kullanan bankaların sayısında ciddi bir artış olduğunu duyurdu.

Kullanım Artıyor

Çin Merkez Bankası Eylül 2018’de Shenzhen merkezli bir blockchain platformu geliştirdi. Bu platformun amacı özellikle dış ticaret alanındaki finans işlemlerinin takibini, denetimini ve yönetimini kolaylaştırmak.

Çin’in son birkaç ay içerisinde özellikle blockchain ile ilgili çok daha kapsamlı çalışmalar yapmaya başladığını biliyoruz. Ülkedeki blockchain şirketlerinin sayısında düzenli bir artış var ve bu artış görünüşe göre hükümet tarafından da körükleniyor.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua tarafından aktarılan bilgilere göre Çin Merkez Bankası bu konuyla ilgili yeni bir duyuru yayınladı. Bu duyuruya bakacak olursak Çin Merkez Bankası’nın da ülkedeki bu gelişmelerden memnun olduğunu söyleyebiliriz.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalara göre Eylül 2018’de geliştirilen bu platformu kullanan bankaların sayısı hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Çin Merkez Bankası bankaların bu platformu hem ticari hem de genel olarak finansal amaçlarla kullanıldığını belirtiyor.

Yerel haber kaynaklarına göre Aralık 2019’da bu platformu neredeyse 40 farklı banka kullanıyordu. Bu bankaların platform aracılığıyla yaptıkları işlemlerin toplam hacmi ise 12.4 milyar dolar civarındaydı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment