verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin, Milli Dijital Parası İçin Ar-Ge Çalışmalarını Sürdürecek

Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, gelişim aşamasında olan dijital paralarını hazır hale getirmek için çalışmayı sürdüreceklerini açıkladı.

Finlandiya Merkez Bankası tarafından salı günü düzenlenen bir etkinlikte konuşan Yi Gang, e-CNY projesinin tasarımını ve kullanım alanlarını iyileştirmek için yapılan ar-ge çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Yapılan çalışmalarda e-CNY’nin kullanıcılara sunduğu gizlilik düzeyinin artırılması ve parada sahteciliğe karşı bazı önlemlerin alınması hedeflenecek.

Çin Merkez Bankası Başkanı, kişisel verilerin korunmasının önemini vurgulayarak, dijital merkez bankası parasını kullanan vatandaşlardan “gerektiği (kadar) ve minimum (düzeyde)” bilgi toplandığını söyledi.

Yerel para politikası ve finans piyasaları üstündeki potansiyel etkilerinin de araştırılacağı e-CNY’nin, halihazırda kullanımda olan ödeme araçları ile uyum içerisinde kullanılabilmesi sağlanacak.

Dijital merkez bankası paraları hakkındaki araştırmalarını 2014’ten beri sürdüren ve bu konuda öncü konumunda olan Çin; şimdiye dek Shenzhen, Pekin, Şangay gibi şehirlerde test ettiği e-CNY’nin ne zaman hazır olacağına dair kesin bir tarih vermedi.

Merkez Bankası Başkanı Yi, dijital paralara yönelik standartların ve kuralların oluşturulmasında diğer merkez bankaları ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını ekledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!