Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Circle’dan USDC İçin İki Gelişme: Önemli Ortaklık ve Yeni Ağ Desteği Duyuruldu!

USD Coin (USD) ihraççısı Circle, kısa sürede iki önemli gelişmeye imza atarak kripto para piyasasının ilgisini topladı.

Stablecoin ihraççısı Circle 10-11 Ekim tarihlerinde iki önemli gelişmeye imza attı. Duyurulardan biri Filipinler’de sağlanan bir ortaklık hakkında diğeri ise Polygon (MATIC) ağına sağlanan entegrasyon özelinde oldu.

Circle 11 Ekim tarihinde, Filipinler’de büyük bir kripto para borsası ve dijital cüzdan sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren Coins.ph ile stratejik bir ortaklık kurduğunu beyan etti. Kurulan bu ortaklık sayesinde Filipinlilerin sınır ötesi para transferlerinde düşük maliyet ve yüksek hızla işlem yapmasına olanak sağlanacağı belirtildi.

Circle ve Coins.ph tarafından yapılan ortak duyuruda, Filipinler’deki banka kullanmayan nüfusun milyarlarca dolarlık transferi yüksek işlem ücretleriyle yaptığı ve sağlanan bu ortaklığın önemli bir soruna çözüm sağlayacağı vurgulandı:

Sadece 2022 yılında 36,1 milyar dolarlık havale akışıyla havaleler Filipinler ekonomisine hayati bir katkıda bulunmaya devam ediyor. Coins.ph’nin Circle ile ortaklığı, USDC’nin 18 milyon Filipinli kullanıcımız ve onların yurtdışındaki aileleri ve sevdikleri için nasıl daha hızlı, daha düşük maliyetli ve daha erişilebilir bir havale seçeneği sağlayabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Filipinler Merkez Bankası’na göre Filipinler’de 2021 yılında yetişkin nüfusun %44’ünün banka hesabı bulunmuyordu ve bu da yıl içerisinde ciddi komisyonlar ödenerek yapılan milyarlarca dolarlık işlem anlamına geliyordu. Bununla birlikte bankasız ve göçmen sınıf olarak adlandırılan bu kesimin para transferlerindeki işlem ücretlerine ortalama %5 harcama yaptıkları belirtildi. Kurulan bu ortaklığın söz konusu işlem ücret oranını %3’ün altına düşürmesi planlanıyor.

Polygon ağına destek

Circle için önem taşıyan bir diğer gelişme ise USDC’nin Polygon ağına eklenen destek oldu. Ekip tarafından yapılan duyuruda, Polygon ağında hizmet vermeye başladıkları belirtildi.

Duyuruya göre bu entegrasyon sayesinde işletmeler ve geliştiriciler Polygon üzerinde USDC aracılığıyla merkeziyetsiz uygulamalar oluşturabilecekler. Sağlanan bu entegrasyonun ödemeler, transferler, alım-satım, borç alma (borrow) ve borç verme (lending) dahil olmak üzere çeşitli kullanım alanlarında yüksek hız ve düşük maliyet sağlayacak.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!