Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Coinbase Ethereum’a Dikkat Çekti: Bu Sebeplerle Büyük Risk Var!

Re-staking protokolleri Ethereum’un (ETH) yapı taşı haline gelirken beraberinde önemli riskler doğuruyor olabilirler.

Kripto para borsası Coinbase tarafından 2 Nisan günü yayınlanan raporda, Ethereum özelindeki bir riske dikkat çekildi. Re-staking protokollerinin özellikle son dönemde revaçta olduğuna işaret eden rapor, en büyük re-staking platformu EigenLayer üzerinden örnek verdi.

DeFiLlama verilerine göre EigenLayer’ın şu anda 12,4 milyar dolarlık TVL ile ikinci en büyük DeFi protokolü olduğu belirtilirken bu durumun şeffaf olmayan staking stratejilerinden kaynaklanan gizli risklere yol açabileceği ifade edildi:

EigenLayer örneğinde olduğu gibi çeşitli temel likit stake edilmiş tokenlar (LST’ler) veya yerel stake edilmiş ETH havuzunu teminat altına alarak mevcut stake ekosisteminin temelini oluşturur. LRT sarmalayıcılarının temel protokol etrafında benimsenmesi, şeffaf olmayan stake etme stratejilerinden kaynaklanan gizli risklere veya bunların temelindeki geçici kaymalara yol açabilir. AVS’lerden elde edilen ilk getiri, ABD’nin belirlediği son derece yüksek beklentileri karşılayamayabilir.

Mutlak ödüllerden ziyade riske göre ayarlanmış staking ödüllerinin ekosistem için daha sağlıklı olacağını dile getiren Coinbase cephesi, yine de EigenLayer ve benzeri projelerin rekabetçi kalabilmek için ek riskler yaratabileceğini vurguladı:

Önemli olanın mutlak ödüller değil, riske göre ayarlanmış ödüller olacağına inanıyoruz, ancak bu konuda şeffaflığa sahip olmak zor olabilir. LRT DAO’lar rekabetçi kalabilmek için maksimum sayıda yeniden alım yapmaya teşvik edildiğinden bu, ek risklere yol açabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!