Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

CoinShares Bitcoin’de Halving Sonrası İçin Önemli Fiyat Seviyesini Açıkladı!

Kripto varlık yöneticisi CoinShares, mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin (BTC) yarılanmasının (halving) ağ ve madenciler üzerinde yaratacağı etkiye değindi.

CoinShares güncel raporunda, önümüzdeki mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin yarılanmasının olası etkilerine odaklandı. Öncelikle yarılanmanın ardından 1 Bitcoin’in üretim maliyetinin 37.856 dolara çıkabileceğini öngören şirket, bu durumun birçok Bitcoin madencisinin karlılık oranını düşüreceğini belirtti:

Bitcoin madencilik ağının 2023 yılında %90 oranında büyümesi, ağın verimliliği ve enerji maliyeti başta olmak üzere çevresel sürdürülebilirliği ve karlılığı hakkında soru işaretleri yaratmaktadır. Yarılanma sonrası, daha yüksek maliyetli madenciler, azalan anlık gelir nedeniyle zorlanabilirler. Araştırmalarımıza göre yarılanma sonrası 1 Bitcoin’in maliyeti 37.856 dolar civarında olacak.

Madencilerin artan üretim maliyetleri karşısında kırılgan bir yapıya bürüneceğini belirten CoinShares, şirketlerin karlılıklarını sürdürebilmek için maliyetlerini azaltma yoluna gideceklerini ve potansiyel olarak daha fazla Bitcoin satabileceklerini kaydetti. Bununla birlikte Bitcoin fiyatının 40 bin doların üzerinde yani güncel fiyatlarında kalması durumunda sadece bir avuç Bitcoin madencilik şirketinin kar edebileceği işaret edildi.

Bitcoin fiyatının mayıs ayından sonra 40 bin doların altına düşmesi düşmesi durumunda ise madencilik şirketlerinin neredeyse hepsi zararına faaliyetlerini sürdürmek durumunda kalacak.

Öte yandan yarılanma döngüsünün Bitcoin ağının verimliliğini de zaman içerisinde düşüreceğini ortaya koyan rapor, halihazırda ağın 34W/T olan ağ verimliliğinin 2026 ortasına kadar 10W/T’ye düşebileceğini gözler önüne serdi.

NiceHash verilerine göre bir sonraki Bitcoin yarılanması 4 Mayıs günü gerçekleşecek. Yarılanmayla birlikte madencilere blok başına verilen ödül 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşürülecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!