Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

DeFi Protokolüne 200 Milyon Dolarlık Hack Saldırısı: Token Fiyatı Çakıldı

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Euler Finance, ilk verilere göre 200 milyon dolarlık bir hack saldırısına uğradı.

On-chain güvenlik firması BlockSec tarafından sunulan verilere göre Eular Finance özelinde ciddi miktarda flash loan (flaş kredi) saldırısı gerçekleşti. TSİ 14.00 sularında gerçekleşen saldırı sonucunda 197 milyon dolar civarında varlık saldırganlar tarafından ele geçirildi.

Çalınan varlıklar arasında 136 milyon dolar değerinde Lido Staked Ether (STETH), 34 milyon dolar USD Coin (USDC), 19 milyon dolar Wrapped Bitcoin (WBTC) ve 8,7 milyon dolarlık DAI yer aldı.

Euler Finance konu hakkında detaylı açıklama yapmazken kolluk kuvvetleri ve güvenlik ekipleriyle koordineli bir şekilde çalışmaların devam ettiği belirtildi:

Durumun farkındayız. Ekibimiz şu anda güvenlik uzmanları ve kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışıyor. Detaylara ulaştıkça daha fazla bilgi yayınlayacağız.

CoinGecko verilerine göre saldırıya paralel olarak Euler (EUL) fiyatında da ciddi düşüş yaşandı. Saldırıdan önce 6,2 dolar seviyesinde işlem gören EUL, yaşanan olayların ardından %55 düşerek 2,88 dolara kadar geriledi. EUL haberin kaleme alındığı esnada 3,26 dolardan işlem görüyor.

Euler Finance, geçtiğimiz yıl FTX, Coinbase, Jump, Jane Street ve Uniswap‘in katılımıyla 32 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamlamıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!