Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Delegated Proof of Stake (DPoS)

Delegated Proof of Stake (DPoS) günümüzdeki diğer mutabakat yapılarına göre -Proof of Work ve Proof of Stake- oldukça yeni bir mutabakat yapısıdır. Aslında şuanda bile birçok kripto parada kullanımı söz konusu. PoS yapısına oldukça benzeyen DPoS’in kripto para dünyasındaki bazı kişiler tarafından daha verimli ve daha adil olduğu söyleniyor.

DPoS yapısına sahip kripto paraların kullanıcıları, delegelerin bir tanık heyetine hizmet vermesi konusunda fikir birliği ediniyor. Böylece işlem boyutları ve işlem ücretleri gibi ağ içerisindeki değişkenler bu tanık heyeti tarafından kontrol ediliyor. Bu heyet kendisi içerisindeki üyeleri seçerken aynı zamanda da blokları onaylıyor. Açıkça görüldüğü üzere ağda yer alan kullanıcılar böylesi bir güce sahip olan tanık heyetine ve heyetteki üyelere oldukça fazla bir güven duymaktalar. Ancak heyet içerisindeki üyeler yanlış bir davranışta bulunurlarsa tanık heyetinden kolaylıkla çıkarılabilirler. Bu yüzden üyelerin yanlış davranışlarda bulunmaması ve kendilerine oy veren kişilerle aralarını iyi tutmaları gerekiyor.

DPoS yapısında aynı PoS’de olduğu gibi pay sahiplerinin sistemdeki payları ile orantılı olarak etkileri vardır. DPoS diğer mutabakat yapılarından daha fazla bir sisteme bağlı olduğu için giriş eşiği diğerlerine kıyasla oldukça düşüktür. Diğer alternatiflerde genellikle herkesin girmesine izin verilir ancak çoğu insan yüksek maliyet nedeniyle girmekten çekinirler. Bu yüzden de birkaç havuz veya büyük madenciler bu sistemler üzerinde tüm blokları üretirler.

DPoS bütün bu özelliklerinin yanında merkeziyetçiliğin korunmasına yardımcı olarak aynı zamanda düzenleyici müdahaleleri ortadan kaldırıyor. DPoS yapısında oy verdiğiniz insanlar muhtemelen ağın geleceğini belirleyecek ve şekillendirecek olanlardır. Bu yüzden oylarınızı çok ciddiye almalısınız. Tıpkı demokraside olduğu gibi daha fazla insan katılır ve bilgilendirilirse, sistem daha iyi çalışır ve daha adil bir hale gelir.