Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dev Altcoin Ağındaki Proje 921 ETH ile Kayıplara Karıştı: RugPull Mu Yaptılar?

Ethereum katman-2 çözümü olarak yakın zamanda piyasaya sürülmesi beklenen zkSync’in ağında bir kripto para projesi, RugPull iddiaları ile karşı karşıya kaldı.

Airdrop dağıtımı merakla beklenen zkSync’in (ZK) ağında daha önce yer alan merkeziyetsiz borsa (DEX) GemSwap’in arkasındaki ekip Gemholic, ağda yaşanan bir yükseltme sonrası erişemedikleri fonları taşımasıyla rugpull iddialarıyla karşı karşıya kaldı.

Geçtiğimiz yıl nisan ayında Gemholic’in topladığı 921 ETH’nin, zkSync’in Era ağı ile Ethereum ana ağı arasındaki teknik bir fark nedeniyle ZkSync’de yanlışlıkla kilitlendiği fark edilmişti.

zkSync ekibi geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, Ethereum’da yaşanan fiyat artışına paralel olarak o şu an 3,4 milyon doları aşan ancak o zaman 1,7 milyon dolar değerinde olan fonları serbest bırakmak için bir çözüm geliştirdiklerini bildirmişlerdi. Söz konusu ETH’ler, zkSync’in ana ağında kısa süre önce gerçekleştirilen v24 yükseltmesinin ardından dün itibarıyla serbest bırakıldı.

Devam edeceğiz demişlerdi

Gemholic, fonların zkSync tarafından serbest bırakılması durumunda projeye devam edeceklerinin sözünü vermişti. Şu anda Twitter’da bir hesapları bulunmayan Gemholic, o dönem yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

Birçok kişinin güvenini kaybettiğini biliyoruz. Ancak işlerin düzeltilebileceğine hala inanıyoruz. Sözleşme düzeltildiği anda bir proje için bir ön lansman başlatacağız. Ayrıca fazla fonları da iade edeceğiz.

Gemholic’in hem Twitter hem de Telegram hesabı, fonların kurtarılmasının ardından devre dışı kaldı. Şirket fonları Ethereum ana ağına taşıdı.

Sosyal medyada söz konusu fonların şirket tarafından çalındığı iddia edilirken Gemholic’in geri ödeme sözü vererek yatırımcıları dolandırdığı öne sürüldü. 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!