verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dünyanın En Büyük Kripto Patronu Açıkladı: İşte Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) Başarısının Sırları

Dünyanın en yüksek hacmine sahip kripto para borsalarından biri olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao (CZ), bir blog yazısında hayatında temel edindiği genel prensipleri paylaştı.

Changpeng Zhao 13 Ekim tarihinde Binance’in resmi blog sitesi üzerinde paylaştığı gönderide; genel etik, sosyal hayat, iş geliştirme, liderlik ve çalışma hayatı gibi pek çok konuda prensiplerini takipçileriyle paylaştı.

Genel İlkeler

CEO genel hayata dair adaletli olmaya oldukça önem veriyor. İnsan ilişkilerinde uzun vadede karşılıklı olarak birbirlerine faydalı olabileceklerini düşündüğü kişilerle ilişki kurmaya dikkat ediyor. Pozitif bir tutum sergilemenin nasıl olduğunu anlamasa da, işe yaradığını gördüğü için pozitif olmaya dikkat ediyor. Ayrıca çok fazla alanda şansını denemek yerine az sayıda alanda en iyisi olmaya çabalıyor. Bol bol okuyor ve potansiyelini göstermesine engel olduğunu düşündüğü işlerden uzak duruyor.

Dünyayı Anlamak Üzerine

Genel olarak siyasi düzenin mükemmel olmadığı ve olamayacağını düşünüyor. Diğer insanların perspektiflerini deneyimlemeyi tavsiye eden CEO, aynı zamanda tüm kuralların ve kanunların iyi olmadığını öne sürerek insanları bunu düşünmeye sevk ediyor. Dünyayı anlamak konusunda The Law (1850) ve Economics in One Lesson kitaplarını tavsiye ediyor.

Karar Almak Üzerine

Karar alma aşamasında kararları temel ilkelerine dokunuyorsa basitçe ilkelerini takip ediyor. Aksi halde kararın büyük veya küçük olmasına, sonuçlarının geri alınabilir veya alınamaz olmasına göre farklı yaklaşımlar izliyor. Gerektiği durumlarda kararlarını alırken danışmanlara da başvuruyor.

Ekipler ve Organizasyon

Ünlü CEO, çalışma ekipleri konusunu ise oldukça realist bir perspektiften ele alıyor. Dinamik ve yüksek performanslı ekipler kurmayı seviyor. Ekiplerin sık sık karıştırılması gerektiğine inanıyor. Çalışırken bol bol geri bildirim veriyor ve bunun bir şirket geleneği olması gerektiğine inanıyor. Çalışanların birbirini ona şikayet etmesini hoş karşılamıyor. Ekip olmanın aile olmak anlamına gelmediğine inanıyor. Çalışanlarını nadir olarak sözlü tebrik ediyor.

İşe Alım

İşe alım aşamasında tutkulu insanları işe almaya çalıştığını ifade eden Changpeng, para ve ünvan gibi metalara gereğinden fazla önem veren insanlarla çalışmaktan hoşlanmıyor.

Liderlik

Motive olamayan çalışanları motive etmeye çalışmanın verimsiz bir yöntem olduğunu belirten CZ, her aşamasının kontrol edilmeye ihtiyaç duyduğu bir iş modelini verimsiz buluyor. Ayrıca işe alım sürecinden sonra bir çalışanın performansının ölçülmesi için yalnızca sonuçların kullanılmasını tavsiye ediyor.

Hedefler

CEO hedef belirlemenin birçok dezavantajı olduğunu ileri sürerek hedef belirlemeyi tavsiye etmiyor. Hedeflerin çoğunlukla bilimsel temele oturmadığını eğer tutmazlarsa başarısızlık hissi yarattığını, tutarlarsa insanı tembelliğe sevk ettiğini söylüyor. Ayrıca Binance kurulduğunda 3 yıl içerisinde dünyanın en iyi 10 borsası içerisine girmeyi hedeflediklerini ancak 5 ay içerisinde dünyanın en iyisi olduklarını belirterek hedeflerin rasyonel olmadığına işaret ediyor.

İş Anlaşmaları

İş sözleşmeleri hazırlatırken basit tutulmasına özen gösteriyor. Fesih maddesinin kesinlikle bulunması gerektiğine inanıyor ve sözleşmeleri hazırlatırken ortalama veya kötü senaryoları değil en kötü senaryoları göz önünde bulundurmaya dikkat ediyor.

İş Geliştirme

İş geliştirme konusunda büyük ve şaşalı anlaşmalara kendini kaptırmadığını belirterek önceliği her zaman onunla çalışmak isteyen şirketlere verdiğini söylüyor. Ayrıca Warren Buffet gibi kriptoya inanmadığını belirten insanları ikna etmeye çalışmakla vakit kaybetmiyor. Kripto konusunda olumsuz ülkeleri ziyaret etmiyor, olumlu ülkeleri ise ne kadar küçük olurlarsa olsunlar ziyaret ediyor ve yardımcı oluyor.

Çalışma Tarzı

Çalışma tarzına dair zamanın her zaman paradan daha değerli bir kaynak olduğuna dikkat çeken CEO, gerektiği zamanlarda hayır demenin öneminin altını çiziyor.

İletişim

İletişimin her zaman pragmatist, basit ve kısa olması gerektiğine inanıyor. Haberleri kaynağından öğreniyor. Fazla ve az iletişimi desteklemiyor.

Toplantılar

Toplantıları olabildiğince kısa ve konsantre tutuyor. Toplantılara 1 dakika erken giriyor, girmeden önce kesinlikle ekipmanlarını kontrol ediyor. Toplantılardan önce not alıyor ve gereksiz toplantıların tamamından kaçınıyor.

Ürünler

Ürün ve teslimat kısmında yalnızca ölçeklenebilir ürünler üzerinde çalışıyor. Kullanıcıları her zaman en önde tutuyor.

Halkla İlişkiler

Halkla İlişkiler ve PR kısmında bir olay ile ilgili gazetecilerin kendisine ulaştığı durumlarda çoğu zaman cevap verdiğini çünkü aksi takdirde her zaman en kötü senaryonun yazıldığını ayrıca olumsuz haberlere cevap vermekte gecikmemek gerektiğini belirtiyor. Bunların dışında paylaşılması gereken haberleri veya olayları planlamak yerine hazır oldukları zaman paylaşmayı destekliyor.

Dinlenmek ve Stres Atmak

Son olarak CEO çalışmanın haricinde rahatlamanın, dinlenmenin ve eğlenmenin de oldukça önemli olduğuna dikkat çekiyor. Günde 5-6 saat gece uykusu uyuyan ve 30-45 dakika siesta yaptığını belirten Changpeng, herkesin kendine özgü uyku saatleri olduğunu düşünüyor. Rahatlamak için genelde günlük egzersiz yaptığını belirten CEO, snowboard ile uğraşıyor, ara sıra film izliyor ve yeni bir şehri veya ülkeyi ziyaret ettiğinde turistik şeyler yapıyor. Bunların dışında genel olarak arkadaşlarıyla yemek yemekten ve sohbet etmekten zevk alıyor. Lüks arabalar veya mücevherlerle ilgilenmiyor. Yine de lüks otellerde kalıyor ve süslü partilere davet ediliyor fakat partilerden pek hoşlanmıyor. Ayrıca hiç kullanmadığı türlü türlü teknolojik oyuncağın içerisinde olduğunu belirtiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!