Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

El Salvador, Seçime Rağmen Bitcoin’e Sadık Kalacak

El Salvador Devlet Başkan Yardımcısı tarafından yapılan açıklamaya göre Bitcoin, Nayib Bukele’nin ikinci döneminde de ülkede yasal para birimi olacak.

Devlet Başkanı Nayib Bukele, 4 Şubat 2024’te yapılması planlanan seçimlerde ikinci kez 5 yıllık dönem için aday gösterildi.

Bukele ve Başkan Yardımcısı Felix Ulloa, seçim kampanyasını yürütebilmeleri için geçtiğimiz yılın sonunda Kongre’den izne çıkma onayı almıştı.

Başkan Yardımcısı, Bitcoin’in yasal para birimi statüsünü kaldırmayı planlamadıklarını, ABD’nin spot Bitcoin ETF’lerini onaylamış olmasının bu kararı daha da güçlendirdiğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador hükümetiyle yaptığı milyar dolarlık borç görüşmelerinde bu kararın “yeniden gözden geçirilmesini” önermişti.

Ulloa’nın açıklamalarına göre mevcut hükümetin seçimi kazanması halinde bu yılın ilk çeyreği içerisinde Bitcoin teminatlı tahvil ihraç etme planı da hayata geçirilecek.

Seçimin kazanılması halinde kripto para odaklı Bitcoin City projesi ile ülkeye kripto para cinsinden 1 milyon dolar bağışta bulunan kişilere pasaport verme planının da uygulanması bekleniyor.

Ülkede şimdiye dek yapılan anketler, Bukele’nin seçimi çok büyük bir farkla kazanacağını gösteriyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!