Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

En Büyük Bitcoin Madencisi, Temiz Enerji Kullanımı İçin Harekete Geçti

Kripto para sektörünün en büyük madencilik şirketlerinden Marathon Digital, metan gazı kullanarak madencilik yapmak için pilot çalışması başlattı.

Marathon Digital, Utah’da yapacağı 280 kilovatlık pilot çalışması için Nodal Power ile birlikte çalışacağını açıkladı.

Şirket, metan gazıyla yapacağı denemelerin başarılı olması halinde bunu daha geniş kapsamlı şekilde kullanabilir. Şirket, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Marathon’un bu pilot projesi, şirketin çöp sahalarından salınan metanı toplayıp, elektriğe dönüştürüp, bu elektriği daha sonra Bitcoin miner’larını çalıştırmak için kullanıp kullanamayacağını görmek için yürüttüğü daha büyük bir planın parçasıdır.”

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın raporuna göre metan gazı, 20 yıllık süreç içerisinde küresel ısınma bakımından CO2’ye göre 80 kat daha zararlı.

Marathon’un CEO’su Fred Thiel, kendileri gibi Bitcoin madencilerinin “bu zararlı gazın temiz, yenilenebilir bir enerjiye dönüştürülmesinde” rol oynayabileceğini söyledi.

Marathon tarafından geçen ay yapılan açıklamaya göre şirket, eylül ayı boyunca 1.242 Bitcoin üretti. Şirketin rezervlerinde toplamda 13.726 BTC bulunuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!