Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Eski Goldman Sachs Yöneticisi: Bitcoin ve Kriptoya Artan Para Arzı Boğayı Getirecek!

ABD’li bankacılık devi Goldman Sachs’ın eski yöneticilerinden Raoul Pal, Bitcoin (BTC) boğasını devam ettirebilecek önemli bir veriye işaret etti.

Finansal medya platformu Real Vision’ın kurucu ortağı ve CEO’su Raoul Pal 29 Ekim tarihli sosyal medya gönderisinde, artan toplam para arzı (M2) ile kripto para piyasasındaki yükseliş arasındaki korelasyona değindi. Geçmişteki boğa koşularının çoğunun itibari para arzındaki artışla aynı zamana denk geldiğini öne çıkaran analist, yükseliş devam edebileceğini ima etti.

Raoul Pal tarafından sunulan grafiklere bakıldığında 2021, 2017 ve 2014 yıllarındaki boğa sezonlarının M2 verisinin artışına paralel gittiği görülüyor. Bununla birlikte M2 seviyesi düşünce yani global piyasalardaki para arzı durağanlık gösterdikçe Bitcoin’de gerileme yaşanıyor.

CEO paylaşımlarına ek olarak yaptığı açıklamada Bitcoin’in Nasdaq’tan daha iyi performans sergileme vaktinin geldiğini şu ifadelerle öne çıkardı:

Global M2’yi gerçekten seviyor… Bu BTC’nin Nasdaq’tan daha iyi performans gösterdiği ve kriptonun Süper Büyük Kara Delik haline geldiği zamandır.

Özellikle Covid pandemisi sürecinde ve sonrasında durağan ekonomiye çare bulmak isteyen ABD, ciddi miktarda para basmıştı. Bu para basımı beraberinde Bitcoin fiyatında yeni rekorlar getirmişti.

M2, ABd Federal Rezervi’nin dolaşımda olduğunu tahmin ettiği dolar miktarıdır. Bu veri insanların sahip olduğu tüm nakit parayı ve tasarruf hesapları, çek hesapları ve mevduat sertifikaları gibi diğer kısa vadeli tasarruf araçlarına yatırılan tüm parayı kapsar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!