Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum 2023 Yılının Zirvesine Yükseldi: Opsiyon Verilerine Dikkat!

Ethereum’da (ETH) yaşanan son yükselişler fiyatı bu yılın zirvesine taşırken opsiyon piyasalarındaki volatilite artışı dikkatlerden kaçmadı.

Ethereum, uzun bir durgunluğun ardından atağa kalktı ve 28 Aralık günü yaşadığı yükselişle birlikte 2023 yılının en yüksek seviyesine ulaştı.

On-chain analiz platformu Greeks.live tarafından aktarılan verilere göre bu yükseliş, tüm vadeli işlem ivmesini yılın en yüksek seviyesine, hacim volatilitesini ifade eden DVOL endeksini ise nisan ayından bu yana ilk kez %70’e çıkardı.

Öte yandan opsiyon verilerine bakıldığında “Skew” adı verilen bir göstergenin, düşük seviyelerde kaldığı ve Ethereum’da yaşanan yükselişi takip etmediği belirtildi. Kurumsal yatırımcıların henüz “FOMO” (kaçırma korkusu) yaşamadığı bu ralliye dahil olmadığı vurgulandı.

Greeks.live yıl sonu vadesi dolacak milyonlarca Ethereum opsiyonunun, piyasada volatilite yaratma ihtimalinin halen daha güçlü olduğu ifade edildi.

Türev borsası Deribit’te cuma günü TSİ 11:00’de 3,5 milyar dolarlık Ethereum opsiyonunun vadesinin dolması bekleniyor.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %5,1 yükseliş sergileyen Ethereum, yazım esnasında 2.402 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!