Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’den Yeni Blog Yazısı: Plasma’nın Avantajları!

Ethereum kurucusu Vitlaik Buterin “Plasma” hakkında yazdığı blog gönderisiyle dikkat çekti.

Vitalik Buterin 14 Kasım tarihli blog yazısında, Plasma’yı öne çıkararak Ethereum blokzincirine olası faydalarını tartıştı. Plasma’nın Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözebileceğini ifade eden Buterin, aynı zamanda Ethereum blokzincirindeki işlem kapasitesini artırmak ve daha fazla işlemi işleyebilmek gibi faydaları beraberinde getireceğini savundu.

Ethereum kurucusu, Plasma’nın blokzincier arasındaki iletişimi ve işlemlerin güvenliğini sağlamak için akıllı kontratlar kullanan yapısının geliştiricilere de fayda sağlayacağını belirtirken bu sayede daha esnek ürünlerin de ortaya çıkabileceğine değindi.

Vitalik Buterin ayrıca Plasma’nın Ethereum ağındaki uyumlu yapısının ana zincir üzerindeki yoğunluğu azaltarak daha hızlı işlem yapılmasına imkan tanıdığını hatırlattı.

Plasma’yı Ethereum ekosistemi için adeta yeni bir yapı taşı olarak lanse eden Buterin, Ethereum ölçeklendirme teknolojisi olan ve rollup’lar tarafından devre dışı bırakılan Plasma’nın işlem ücretlerini azaltma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Buterin, blog gönderisinin satır aralarında şu ifadelere yer verdi:

Plasma, veri kullanılabilirliği sorununu tamamen ortadan kaldırmamızı sağlayarak işlem ücretlerini büyük ölçüde azaltıyor. Plasma, aksi takdirde validyum olacak zincirler için önemli bir güvenlik yükseltmesi olabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!