Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum’daki Dev Güncelleme, Fiyatı Nasıl Etkileyecek?

Ethereum (ETH) topluluğu, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde yapılacak Dencun güncellemesini merakla bekliyor.

13 Mart’ta yapılması beklenen Dencun güncellemesinde başta EIP-4844 olmak üzere birkaç iyileştirme paketi yer alıyor. EIP-4844, Ethereum ağını proto-danksharding ile buluşturacak.

Proto-danksharding ile Ethereum bloklarına geçici olarak aktif kalacak ek veri bloblarının eklenmesi ve bu sayede ağın çok daha ölçeklenebilir hale getirilmesi hedefleniyor.

Bunlar sayesinde işlemlere doğrudan Ethereum Virtual Machine (EVM) ile etkileşime girmeyen ek veriler dahil edilebilecek.

İşlem verilerinin bloblar üzerinden kaydedilmesi sayesinde kullanıcıların çok daha düşük işlem ücreti ödeyebileceği ve ortalama işlem ücretinin 0,01 doların altına kadar düşebileceği düşünülüyor.

EIP-4844 ayrıca ağdaki saniye başına düşen işlem sayısını 100 bine kadar çıkarabilir.

Dencun güncellemesinin Ethereum fiyatını genel olarak olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Ethereum kullanıcıları, son dönemlerde borsalarda tuttukları 1,3 milyar dolar değerindeki ETH’yi kişisel/özel cüzdanlara çektiler.

Bunun yanı sıra kısa vadeli Ethereum alım opsiyonlarında bir artış gözlemlendi. Bu yatırımcıların bir kısmı, fiyatın martın sonuna kadar 4 bin dolara çıkacağını öngörüyor.

Piyasadaki alım opsiyonlarının toplam değeri 2,5 milyar dolar düzeyindeyken satım opsiyonlarının değeri yaklaşık 1 milyar dolar düzeyinde.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!