Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED Başkanı Ekonomi İyiye Gidiyor Dedi: Bitcoin Durdu, Hisseler Uçtu!

Jerome Powell’ın Kongre’deki iyimser açıklamaları sonrası hisse senedi endeksleri yükselirken kripto para piyasası durağan kaldı.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell dün Kongre önündeki ifadesinin ikinci gününde, gelen son ekonomik verilerin enflasyon konusunda “mütevazı bir ilerleme” olduğunu gösterdiğini söyledi.

Powell’in yaptığı güvercin açıklama, geleneksel piyasada olumlu olarak algılandı ve yükselişe neden oldu. Ancak kripto para piyasasında gelen satış baskılarının sürmesi, fiyatları etkilemedi. Bitcoin sert satışlar sonrası toparlanma belirtileri gösterdiği 57.500 ila 59 bin dolar arasındaki dar bölgede sıkışıp kaldı.

Merkez bankasının mevcut faiz oranını değiştirmeden önce olumlu eğilimlerin devam etmesini beklediğini ifade eden Powell, dün yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

Daha fazla iyi veri, enflasyonun %2 hedefimize doğru sürdürülebilir bir şekilde ilerlediğine dair güvenimizi güçlendirecektir.

Genel olarak olumlu konuşan Powell, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin iyi bir şekilde sabitlendiğini söyledi:

Kısıtlayıcı bir para politikası, arz ve talebi dengeye getirmeye ve enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya yardımcı oluyor

Chicago Mercantile Exchange (CME) FedWatch aracına göre Eylül ayında faiz indirimi olasılığı %70 olarak görünüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!