Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed Başkanı Powell Enflasyonu Konuştu: Bitcoin Tepki Verdi!

Bitcoin (BTC) fiyatı, Fed Başkanı Jerome Powell’in “güvercin” yanlısı açıklamalarından sonra yükselmeye başladı.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) etkinliğinde konuşan Jerome Powell, iş gücü piyasasından güçlü veriler geldiğini söyledi.

“Enflasyonda kayda değer bir ilerleme kaydettik” diyen Powell, enflasyondaki düşüş trendinin devam ettiğine dair işaretler olduğunu söyledi.

Fed Başkanı, yüzde 2’lik enflasyon hedefine bu yıl içerisinde ulaşmayı beklemediklerini ancak bunun 2025’in sonlarına doğru mümkün olabileceğini söyledi.

Powell, ne zaman faiz indirimi yapacakları ile ilgili kesin bir tarih vermezken, faiz indirimine gitmeden önce daha fazla veri görmeleri gerektiğini söyledi. Piyasa analistleri, Fed’in ilk faiz indirimini Eylül’de yapabileceğini tahmin ediyor.

Powell, faiz indirimi kararında çok erken ya da çok geç hareket etmenin beraberinde getireceği risklerin farkında olduklarını ekledi.

Bitcoin fiyatı yukarı yönde ilerledi

TradingView verilerine göre Bitcoin (BTC) fiyatı, Fed Başkanı Powell’in açıklamalarına sonra kısa süre içerisinde tepki verdi. Hızlıca sıçrama yapan Bitcoin, kısa süreliğine 63.000 dolar seviyesinin üstüne çıktı.

Powell’in açıklamalarından sonra ABD Dolar Endeksi (DXY), aşağı yönde hareket etmeye başladı ve 105,72’ye geriledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!