Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed Yöneticisinden Faiz Artırımı Açıklaması: Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, faiz oranlarının uzun bir süre boyunca mevcut seviyelerde tutulabileceğini söyledi.

Kashkari, dünkü açıklamalarında, “En muhtemel senaryo muhtemelen uzun bir süre boyunca şu anda bulunduğumuz yerde kalmamız.” dedi.

Fed yöneticisi, “Eğer enflasyon aşağı düşer ya da istihdam piyasasında bir zayıflama görürsek bu bizi faiz oranlarını düşürmeye itebilir.” dedi.

Enflasyonun yüzde 3’te kalması halinde faiz oranlarını artırabileceklerinin sinyalini veren Kashkari, bu senaryoyu pek muhtemel bulmamakla birlikte tamamen göz ardı etmiyor.

Yatırımcılar, faiz oranlarının yüksek olduğu ortamlarda Bitcoin gibi risk seviyesi görece yüksek varlıklardan uzaklaşabiliyor. Bitcoin fiyatı, geçen hafta Fed’in faiz oranlarında indirime gidebileceği sinyalinin verilmesinden sonra yükselişe geçmişti.

CoinSwitch Ventures Yatırım Müdürü Parth Chaturvedi, “Kripto piyasası, ABD’deki istihdam verileri ekonominin öngörülenden daha yavaş ilerlediğini gösterince toparlandı. Ekonominin yavaşlaması genelde enflasyonun azalmasına ve faiz oranlarının düşmesine yol açıyor.” dedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!