Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fidelity Ethereum İçin Değişikliğe Gitti, Bir Altcoin’e Kısa Süreli Olumlu Yansıdı!

Yönetimi altında 11,5 trilyon dolar değerinde varlık bulunan Fidelity, spot Ethereum başvurusunda önemli bir değişikliğe gitti.

Fidelity, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı spot Ethereum borsa yatırım fonu (ETF) başvurusuna “staking” seçeneği ekledi.

Yatırımcıların Ethereum varlıklarının “bir kısmıyla” staking etmelerine olanak tanıyacağını açıklayan dev şirket, yapılan staking faaliyetleri karşılığında Ethereum cinsinden pasif getiri ödüllerinin tahsis edileceğini vurgulandı:

Yatırımcılar Ethereum varlıklarının bir kısmını bir veya daha fazlasını güvenilir staking sağlayıcısı aracılığıyla stake edebilir. Fonun katılabileceği herhangi bir staking faaliyeti karşılığında sağlanan hizmetlerin tazminatı olarak yatırımcılar, fona gelir olarak değerlendirilebilecek belirli miktarda Ethereum ağ ödülleri alacaktır.

LDO yükselişe geçti ama Bitcoin izin vermedi

Şirketin staking seçeneği summası, Ethereum ağındaki en büyük staking platformlarından biri olan Lido Finance’in (LDO) fiyatına da olumlu yansıdı. Açıklamanın ardından LDO %9 civarında yükseliş yaşasa da piyasadaki genel düşüşten kaçamayarak verdiği kazancı kısa sürede geri aldı.

Fidelity ve BlackRock dahil birçok finans devi geçtiğimiz yıl spot Ethereum ETF’i için SEC’ye başvuruda bulunmuştu. Düzenleyici kurum şimdiye kadar spot Ethereum ETF’i ihraç etmek isteyen kurumlarla kayda değer bir etkileşim sağlamadığı için onaya dair beklentiler de azaldı.

Deneyimli Bloomberg analistleri son olarak spot Ethereum ETF onayının mayıs ayında gelme ihtimalini %70’den %30’a düşürmüştü. SEC özellikle staking ve hisse kanıtı (PoS) mekanizmasının “olası riskleri” gerekçesiyle araştırılmasını talep etmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!