Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FTX’in 24 Milyar Dolarlık Vergi Borcu ile Başı Belada: Geri Ödemeler Aksayabilir!

İflas eden kripto para borsası FTX ve ABD Vergi Dairesi (IRS) dairesi arasındaki borç krizi alacaklılara yapılacak geri ödemeyi geciktiriyor.

FTX altcoin satışlarına devam ederek alacaklılarına ödeme yağmak için hazırlansa da IRS tarafından öne sürülen milyarlarca dolar değerindeki borç süreci zor sokuyor.

IRS geçtiğimiz dönemde FTX’in ödenmemiş 44 milyar dolar değerinde vergi borcu olduğunu belirtmiş, fakat daha sonra bu borcun 24 milyar dolar olduğunu söylemişti. Hiçbir vergi borcu olmadığını savunan FTX cephesi ise konu hakkında mahkemeye danıştı.

FTX avukatları 10 Aralık Pazar günü Delaware iflas mahkemesine yaptıkları yeni bir başvuruda, IRS’ın söz konusu 24 milyar dolarlık borcu neye göre çıkardığını ve nasıl bir hesap yaptığını açıklaması talep edildi.

Avukatlar FTX’in hiçbir zaman 24 milyar dolar değerinde bir borcu çıkacak kadar kazanç elde etmediğini vurgularken yapılan hesabın kesinlikle gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladılar:

IRS’nin 24 milyar dolarlık vergi talebini destekleyebilecek miktarlara yakın hiçbir şey kazanmadı. IRS için tek geri kazanım kaynağı, mağdurlardan geri kazanımları almaktır. Borçlulara karşı herhangi bir vergi talebinde bulunmak için herhangi bir dayanak bulunmadığından, IRS’nin kendi süreçlerine güvenmesi yalnızca gerçekten zarar görenlere yapılacak dağıtımları geciktirmeye hizmet etmektedir.

IRS’ın talep ettiği 22 milyar dolarlık borç, FTX’in şimdiye kadar altcoin satışları ve diğer seçenekler üzerinden elde ettiği 8 milyar doların 3 katını oluşturuyor. FTX’in bu borcu ödemesi durumunda alacaklılarına uzun bir süre daha ödeme yapamayacağı düşünülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!