Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Glassnode: Bitcoin Fiyatı, 6,3 Milyar Dolarlık Bu Pozisyonlar Yüzünden Yükselemiyor

Bitcoin, ABD’deki spot ETF’lerde 19 günlük bir seri rekoru kırılmasına rağmen yukarı yönlü bir ivme yakalayamadı.

Blockchain analiz firması Glassnode’un haftalık raporuna göre bunun sebebi, Bitcoin piyasalarında artan short pozisyonlar olabilir.

Alım baskısı güç kaybediyor

Glassnode analistleri, “ABD’deki ETF’lerde etkileyici bir para akışı olmasına rağmen piyasadaki nötr Cahs-and-Carry işlemleri, alım baskısına güç kaybettiriyor ve fiyat hareketliliğinin tetiklenmesi için arbitraj dışından daha çok talep gelmesi gerekiyor” dedi.

Bir arbitraj stratejisi olan Cash-and-Carry ticaretini yapan yatırımcılar, bir dayanak varlık ile ona bağlı türev araçları arasındaki fiyat farkından fayda sağlar.

Glassnode analistlerine göre yatırımcılar, uzun pozisyon almak için spot Bitcoin piyasasına yöneliyor. Ancak aynı anda short pozisyon açmak için CME borsasındaki vadeli Bitcoin sözleşmelerini kullanıyorlar.

Hedge fonları dahil oldu

Yatırımcıların spot piyasadan Bitcoin longlarken vadeli işlem piyasasında Bitcoin shortlaması, Bitcoin piyasalarındaki alım baskısını zayıflattı. Bu, ayrıca ABD’deki spot Bitcoin ETF’lerinin 19 gün boyunca gördüğü talebin etkisini de hafifletti.

Glassnode raporunda, “Hedge fonu olarak kategorilendirilen kuruluşların Bitcoin’den gitgide daha büyük short pozisyon aldığını görüyoruz” dendi.

Analistler, “Hedge fonları, şu anda hem CME Bitcoin hem Micro CME Bitcoin piyasalarında sırasıyla 6,33 milyar dolar ve 97 milyon dolar olmak üzere net short durumdalar” dedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!