Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Glassnode: Bitcoin Ocak Ayından Bu Yana Son 6 Ayın En Sessiz Dönemini Yaşıyor

Bitcoin’de (BTC) Bollinger bantlarının genişliği yılın başında bu yana en dar aralığında bulunurken yeni bir sert hareket kapıda gibi görünüyor.

On-chain analitik platformu Glassnode 17 Temmuz tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, Bitcoin günlük grafiğinde 20 günlük Bollinger bant aralığının ocak ayından bu yana en dar seviyeye ulaştığını belirtti. 

Yalnızca %4,2’lik bir fiyat aralığı alt ve üst bantları birbirinden ayırıyor bu da Bitcoin piyasasını ocak ayı başındaki durgunluktan bu yana en sessiz dönem haline getiriyor.

Resim

Bollinger bantları arası mesafenin düşük volatiliteden ötürü %4,2’ye düştüğüne dikkat çeken Glassnode, yeni bir sert hareketin kapıda olduğunu ima etti. Bollinger bantlarının geçtiğimiz ocak ayının başında aralığın benzer seviyelere düşmesiyle birlikte Bitcoin’de %50’ye yakın yukarı yönlü bir ralli yaşanmıştı. Ancak olası rallinin yönü hakkında Glassnode’dan bir tahmin gelmedi.

Buna rağmen teknik tarafta, fiyatın yakın zamanda alt bandı test etmesine ek olarak temel tarafta da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)-Ripple davasında alınan kısmi zafer, yatırımcıların yukarı yönlü bir ralli beklemesine yol açtı.

Bollinger bantları arasındaki mesafenin daralması, teknik analiz çevrelerince yüksek volatiliteli fiyat hareketleri yaşanacağına dair bir sinyal olarak kabul edilir.

Coingecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %13 değer kazanan Bitcoin, son 24 saat içerisinde %0,7 değer kaybederek yazım itibariyle 29.960 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!