Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Glassnode Metrikleri Kırmızı Alarm Veriyor: Bitcoin’in Risk Değerlendirmesi Şaşırttı!

Verilere göre yatırımcıların büyük kısmı karlı konuma geçerken Bitcoin “aşırı riskli” bölgesine ulaştı.

On-chain analiz platformu Glassnode 23 Şubat tarihli analizinde, Bitcoin’in (BTC) “aşırı riskli” bölgeye ulaştığını belirtti. Uzun ve kısa vadeli yatırımcıların karlılık oranlar ve net kar zarar oranı gibi verilerden yararlanan analistler, olası bir düzeltme konusunda uyardı.

Veriler, tüm Bitcoin yatırımcılarının %90’ından fazlasının karda olduğunu gözler önüne serdi. Bununla birlikte kısa vadeli yatırımcıların da %90’ından fazlasının kara geçmesinin yüksek risk bölgesine girildiğine işaret ettiği vurgulanırken spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayıyla birlikte gelen yükselişlerin kar satışlarıyla geri çekilmelere dönüşebileceği ifade edildi.

Bitcoin özelindeki gerçekleşmemiş kar oranı ise 4 yıllık seviyenin üzerine çıkarak piyasa henüz “öfori” aşamasına geçmeden yüksek risk çanları çalmaya başladı.

Bitcoin madencilerinin blok başına ödediği ücrete dair veriler ise 7 gün içinde %36’dan %46’ya yükselerek çok düşük riskten düşük risk bölgesine geçti. Her ne kadar düşük risk bölgesi henüz bir endişe uyandırmasa da, blok başına madenci rekabetinin bariz bir şekilde artışı dikkatlerden kaçmadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!