verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güney Afrika, Kripto Paraları Düzenlemeye Hazırlanıyor

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı tarafından yapılan açıklamalara göre Güney Afrika, kripto para kullanımını yasal olarak düzenlemeye hazırlanıyor.

Kuben Naidoo, bir webinar sırasında yaptığı konuşmada, “Görüşümüz zaman içerisinde değişti. Artık (kripto paraları) birer finansal varlık olarak görüyor ve onları buna uygun şekilde regüle etmeyi umuyoruz.” dedi,

Kripto para piyasasında “büyük bir para akışı” olduğunu söyleyen Başkan Yardımcısı, bunların “regüle edilip, ana akımın parçası haline getirilmesinin bir gereklilik” olduğunu vurguladı.

Güney Afrika’daki yetkililer, kripto para piyasasını kapsamlı şekilde düzenlemenin 12 ile 18 ay arasında sürebileceğini düşünüyor. Ancak Merkez Bankası Başkan Yardımcısı’na göre özellikle müşterini-tanı (KYC) ve lisanslandırma ile ilgili bazı düzenlemeler, bundan daha kısa sürede hayata geçirilebilir.

Naidoo, bu düzenlemeler tamamen yerine oturmamışken de “borsaları lisanslandırmaya başlayabileceklerini” söyledi.

Naidoo tarafından yapılan açıklamalar, ülkede kripto para alım-satım platformlarının ne şekilde düzenlenmesi gerektiğiyle ilgili bazı çalışmaların yapıldığını gösteriyor. Naidoo, merkez bankası olarak “borsaların nasıl kontrol edileceği ve ne gibi yükümlülükleri olacağı konusunda bir sonuç elde etmeye çok yaklaştıklarını” söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!