Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hindistan Mahkemesinden Kripto Para Regülasyonu Talebine Ret!

Hindistan yüksek mahkemesi, bir dava süreci için sunulan ve hükümetten kripto para yönergelerini detaylandırmasını isteyen talebi reddetti.

Hindistan’dan dikkat çeken bir karar geldi. Kripto para borsası olan Tokenz Limited’in arkasında olduğu iddia edilen Blue Fox Motion Picture Limited’in Direktörü Manu Prashant Wig, insanları belirsiz bir amaca hizmet ederek borsaya para yatırmaya teşvik etmekle suçlanarak göz altına alınmıştı. Wig’in davası kapsamında harekete geçen avukatları, Hindistan hükümetinden kripto para kurallarını net şekilde ortaya koyan bir yönergeler dizisi talep etmişti.

Hindistan mahkemeleri üzerine odaklanan yerel haber ajansı Bar and Bench’e göre Hindistan Yüksek Mahkemesi bu talebi geri çevirdi. Mahkeme tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Dilekçe Anayasa’nın 32. Maddesi kapsamında olmasına rağmen, asıl amacın dilekçe sahibi aleyhine devam eden davalarda kefalet istemek olduğu açıktır. Bu hareket tarzını kabul etmemiz mümkün değildir.

Hindistan Anayasası’nın 32. Maddesi, bir bireyin temel haklarını korumak için doğrudan en yüksek mahkemeye başvurmasına izin vermektedir. Fakat sanığın bu noktadaki başvurusunun asıl amacının kripto para sektörüne netlik kazandırmak değil kendini kurtarmak olduğu düşünülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!