Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hollanda’daki Üniversite Hackerlara 30 BTC Ödedi

Hollanda’daki bir üniversite, okulun sistemine saldıran hackerlara 30 Bitcoinlik fidye ödemek zorunda kaldı.

Üniversiteye Saldırı

Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi, kısa süre önce bir basın duyurusu düzenledi. Üniversite yetkilileri duyuru sırasında 2019’un son günlerde yaşanan bir olaya dair bilgi verdiler.

Bir grup hacker, 15-16 Ekim 2019 tarihlerinde Maastricht Üniversitesi’ne e-posta aracılığıyla saldırı düzenlemeye başladı. Bu e-postalar aracılığıyla okulun sistemine sızmayı başaran hackerlar, en az güvenlikli sunucuyu tespit edip ona saldırmaya başladılar. Toplamda 267 farklı Windows sunucusuna saldıran hackerlar, buldukları tüm dosyaları şifrelediler ve bu şifreleri kaldırmak için fidye talebinde bulundular.

Üniversite yönetimi bu saldırının ardından hackerların 30 BTC’lik fidye talebini ödemeyi kabul ettiler ve ilgili dosyaları sorunsuz bir şekilde geri açtılar. Maastricht Üniversitesi Rektör Yardımcısı Nick Bos bu süreci şöyle anlatıyor:

Bu saldırının eğitim ve araştırma faaliyetlerimizi, günlük işlemlerimizi ne kadar etkileyeceğini hesaplamak durumundaydık. Hackerların dosyalara koydukları şifreleri kendi başımıza kırmaya çalışsak ya asla başarılı olamayacaktık ya da çok uzun bir süre boyunca beklemek zorunda kalacaktık (ki bunun ne kadar süreceğini önceden kestirmek mümkün değildi). Eğer şifreleri bir türlü kıramasaydık üniversite olarak bu saldırıdan etkilenmiş tüm sistemleri sıfırdan kurmak zorunda kalacaktık.

Böyle bir durumda Maastricht Üniversitesi’ndeki eğitim ve araştırma faaliyetlerinin normal seyrine dönmesi aylar sürecekti. Böyle bir saldırının öğrencilerin eğitimine, araştırmacıların ve çalışanların çalışmalarına vereceği zarar ise tahmin edilemezdi.

Hackerlara ödeme yapmak demek en azından bu çalışmaların çok daha kısa bir süre içerisinde normal seyrine döneceği anlamına geliyordu. Ödemeyi yaptıktan sonra saldırıdan etkilenmiş sistemleri temizlemeye başlayabilirdik ki bunu yapması çok daha kısa sürer.

Üniversite yönetimimiz tüm bunları düşünerek ve öğrencilerin, çalışanların ve kurumun çıkarlarını gözeterek istenen fidyeyi ödeme kararı almıştır.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment