verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiltere Merkez Bankası Danışmanına Göre DeFi, Merkeziyetsiz Değil

İngiltere Merkez Bankası’nın kıdemli danışmanlarından Carolyn Wilkins, merkeziyetsiz finansın iddia edildiği kadar “merkeziyetsiz” olmadığını düşünüyor.

İngiltere Merkez Bankası’na danışmanlık yapan Wilkins, kripto para ve DeFi dünyasındaki yönetim gücünün fazla “yoğunlaşmış” olduğunu ve bunun yasa dışı aktivite, finansal zarar gibi olayların önünü açtığını söyledi.

Wilkins’e göre bu sorunun giderilmemesi halinde kripto para dünyasındaki yatırımcılar, kullandıkları ürün ve hizmetlere yönelik duydukları güveni yitirebilirler.

Proof-of-stake algoritmasıyla çalışan 50 büyük kripto paranın incelendiği Nisan 2022 tarihli bir çalışmada, bu platformlardaki en büyük 10 validatörün, platformdaki toplam stake miktarının %47’si ile %100’ünü kontrol ettiği öne sürülmüştü.

Birleşik Krallık dahil olmak üzere birçok ülkedeki dijital varlık regülasyonları henüz tam anlamıyla hazır değil. Wilkins, bu süreç içerisinde dijital varlıkların güvenli bir şekilde yönetilebilmesi için hem özel sektörü hem de DeFi yatırımcılarını harekete çağırıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!