Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiltere’de Kabine Değişikliği: Kripto ve CBDC Yetkisi Yeni Bir İsme Geçti!

Birleşik Krallık kabine değişikliğine gidince kripto paralar ve CBDC’ler konusundaki yetki yeni bir isme geçti.

Birleşik Krallık 13 Kasım günü kabine değişimine gitti. Yapılan bu kritik değişimle birlikte kripto paralar ve merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusundaki yetki Andrew Griffith’den Bim Afolami’ye devredildi. Bim Afolami’nin yeni statüsü Birleşik Krallık Hazinesi’nin ekonomi sekreteri olarak kayıtlara geçti.

Griffith görev yaptığı süre boyunca düzenleyici kurumlara kripto para denetlemeleri konusunda daha fazla yetki vermiş ve yapıcı adımlar atılmasını sağlamıştı.

Yetkiyi devralan Afolami ise geçen yıl Coinbase gibi bir kripto para borsasının yetkilileriyle bir araya gelerek dikkat çekmişti. Afolami’nin o dönemde yayınladığı bir makalesinde Birleşik Krallığın finansal hizmetler için uygun bir düzenleyici rejime sahip olması gerektiğini vurgulamıştı.

Kripto para yanlısı söylemleriyle zaman zaman öne çıkan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak kabine özelindeki bu değişikliği 2025 yılındaki seçimlerde daha iyi performans sergileyebilmek için yaptığını belirtti. Pazartesi günü İçişleri Bakanı Suella Braverman da görevden alındı ve yerine James Cleverly atandı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!