verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

IOTA ile CBDC Kullanmak Mümkün Olacak

IOTA kurucularından Dominik Schiener yaptığı açıklamalar ile IOTA’nın bir dijital merkez bankası parası için temel oluşturabileceğini söyledi. Kurucu ortak, IOTA için hız ve ölçeklenebilirliği arttıracak bazı çözümler üzerinde çalıştıklarından bahsetti. Schiener, IOTA tabanlı merkeziyetsiz bir borsanın mümkün olup olamayacağını da yanıtladı. 

IOTA kurucu ortağı Dominik Schiener geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalar ile IOTA’nın dijital merkez bankası paraları (CBDC) için önemli bir rol oynayabileceğini savundu. Schiener, IOTA Smart Contract Protocol’ün (ISCP) dijital merkez bankası paralar için teknik bir temel oluşturabileceğini söyledi.

Kurucu ortak yaptığı açıklamalar ile CBDC veya sabitcoinlerin (stablecoin) IOTA üzerinde çalıştırılabileceğini dile getirdi. Schiener IOTA ekosisteminin üzerine çalıştırılacak varlık ne olursa olsun, ona güç katacağını vurguladı.

IOTA daha hızlı ve ölçeklenebilir olarak DeFi alanına el atabilir

Dominik Schiener aynı açıklamada IOTA’nın giderek güçlenmekte olan ekibine ve onu diğer ekosistemlerden ayıran özelliklerine değindi. Kurucu ortak her akıllı sözleşmenin kendine ait bir komitesi olacağını ve bu şekilde hız ve ölçeklenebilirliğin büyük ölçüde artacağını belirtti.

Schiener IOTA’nın DeFi ve DEX projeleri için de bir temel oluşturup oluşturamayacağı konusunda da açıklamalarda bulundu. Schiener, halihazırda IOTA tabanlı bir DEX geliştirme girişiminin olduğunu belirtti. Bu DEX projesinde IOTA tabanlı tokenlar, tokenize edilmiş varlıklar ve wrapped coinlerin yer alabileceği açıklandı.

IOTA nedir?

Sergey Ivancheglo, Serguei Popov, David Sønstebø ve Dominik Schiener isimli dört kurucu ortak tarafından kurulan IOTA aslında bir blockchain değildir. IOTA, geleneksel blockchainlerden farklı olarak, Tangle adı verilen teknoloji ile işlemleri onaylayan bir düğüm (node) sistemidir. Platform bu yolla geleneksel blockchainlerden çok daha fazla hız sağladığını öne sürmektedir.

IOTA geleneksel bir blockchain gibi çalışamadığı için madencileri yoktur ve bu sebeple işlemler oldukça düşük ücretlidir. IOTA minimum maliyetle sınırsız verim sağlamayı hedeflemektedir. IOTA’nın nihai hedefi Nesnelerin İnterneti donanımları arasında işlemleri yürütmek için fiili bir platform haline gelmektir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!