Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İsrail’e Saldıran Hamas, Milyonlarca Dolarlık Kripto Para Topladı

Hamas, İsrail’e saldırmadan önceki bir yıl içerisinde kripto paralar aracılığıyla yüklü miktarlarda para topladı.

Wall Street Journal’ın haberine göre Hamas, Filistin İslami Cihat Hareketi ve Hizbullah, bir yılı aşkın süredir kripto paralar aracılığıyla fon topluyor.

İsrailli yetkililerin Filistin İslami Cihat Hareketi ile ilişkilendirdiği kripto para adreslerine Elliptic verilerine göre Ağustos 2021-Haziran 2023 tarihleri arasında 93 milyon dolarlık kripto para girişi oldu.

Tel Aviv merkezli bir diğer araştırma firması BitOK’a göre Hamas ile bağlantılı cüzdanlara benzer bir zaman aralığında 41 milyon dolarlık kripto para girdi.

ABD tarafından terör örgütü olarak nitelendirilen bu üç grup da Hazine Bakanlığı tarafından yaptırıma uyguluyor ve uluslararası bankacılık sistemine kısıtlı derecede erişim sağlayabiliyor.

Araştırmacılar, örgütlere gönderilen kripto paraların İsrail’e yapılan saldırıyı fonlamak için kullanılıp kullanılmadığından emin olamıyor. İsrail’deki yetkililerin de bu kripto paraların ne kadarına el koyduğu bilinmiyor.

Haziran ayında Hizbullah’a ait bir miktar kripto paraya el konmuş, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallnat bunun “kolay bir iş olmadığını” söylemişti.

İsrail polisi geçtiğimiz günkü açıklamasında Binance ile işbirliği yaparak bir grup kripto para adresinin dondurulduğunu açıkladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!