verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı NFT Teknolojisini Deneyecek

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, non-fungible token (NFT) teknolojisine yönelik ilk deneyini yapmaya hazırlanıyor ve ülkede bu alanda yapılan çalışmaları iyileştirmeyi planlıyor.

NHK tarafından aktarılanlara göre bakanlık, NFT’lere yönelik ilk deneyini önümüzdeki yılın şubat ayında gerçekleştirecek. Yapılacak test çalışmasının moda ile ilgili olması bekleniyor.

Deney kapsamında, tasarımcıların ürettiği giysilere denk gelen NFT’ler oluşturulacak ve bunların, tasarımcılar açısından ne gibi kullanım fırsatları sunabileceği incelenecek.

Giysinin alışveriş detayları, oluşturulan NFT aracılığıyla dijital ortamda takip edilebilecek. Giysinin veya giysiye denk gelen NFT’nin ikinci el olarak satışa çıkarılması halinde, satıştan elde edilen kazancın bir kısmı tasarımcıya aktarılabilecek.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, bu modeli tasarımcıların gelir kaynaklarını çeşitlendirmek için kullanmayı planlıyor. Bakanlık, Japonya’nın bu alanda diğer ülkelerden geri kalmaması için ülkede yapılan NFT çalışmalarının hızlıca geliştirilmesini istiyor.

Bakanlık için ilk niteliğinde olacak NFT deneyi, halihazırda NFT teknolojisini kullanarak sanat alanında faaliyet gösteren bir start-up şirketi ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilecek.