verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

JPMorgan Bireysel ve Kurumsal Bitcoin Alımlarını Ölçtü

JPMorgan Chase, bireysel ve kurumsal Bitcoin yatırımcılarının 2021’in ilk çeyreğinde birbirini dengelediğini açıkladı. 2020’nin son çeyreğinde kurumsal yatırımcı ön plana çıkarken, bu yıl neredeyse denk düzeylerde sermaye akışı görülüyor.

Bireysel yatırımcılar Square ve PayPal gibi uygulamalar aracılığıyla Bitcoin alıp-satabilirken; kurumsal yatırımcılar CME Group üstünden vadeli Bitcoin ticareti yapabiliyor. JPMorgan Chase, burada yapılan işlemleri baz alıp bireysel ve kurumsal yatırımcı arasındaki ilişkiyi ölçümledi.

Birbirini dengelemeye başladı

Farklı gruplardaki yatırımcıların piyasaya ne kadar para soktuğu, bu platformlarda yapılan alım işlemleriyle hesaplanabiliyor.

Kurumsal yatırımcılar, dolar bazında piyasaya bir önceki çeyreğe kıyasla daha fazla para sokuyor. Bitcoin fonlarındaki akışın yavaşlaması ile oluşan açık, CME Group işlemlerindeki %12,8’lik büyümeyle kapandı. Şirket bilançosuna bitcoin ekleyen şirketler, piyasaya bir önceki çeyreğe kıyasla üç kat daha fazla para soktu.

jpmorgan-dolar-bazli-bireysel-bitcoin
Dolar bazlı değişim

Bireysel yatırımcı tarafında; Square’in aracılık ettiği Bitcoin işlemleri, hacmen neredeyse ikiye katlandı. De facto PayPal olarak kabul edilen itBit’in hacmi de buna yakın bir oranda büyüdü.

Geçen çeyrekte kurumsallar ön plandaydı

Bireysel ve kurumsal yatırımcılar, piyasaya soktukları para bakımından bu çeyrekte birbirini dengelemiş durumda. 2020’nin son çeyreğinde bireysel yatırımcı geride kalmış, kurumsal yatırımcı ön plana çıkmıştı.

Kurumsallar, geçen çeyrekte bireysellere kıyasla dolar bazında %58 oranında daha fazla sermaye akışı sağlıyordu. JPMorgan’ın raporuna göre taraflar, bu çeyrek itibarıyla “2020’nin üçüncü çeyreğine benzer” bir tablo çizmeye başladı.

JPMorgan’ın incelemesine göre geçen çeyrekte 205.000 Bitcoin alan bireysel yatırımcılar, bu çeyrekte 187.000 Bitcoin aldı. Bu sayı, kurumsal yatırımcılar için 307.000’den 173.000’e geldi.

jpmorgan-retail-inst-bitcoin
Bitcoin bazlı değişim