verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kasım Ayı İçin Yaklaşık 3 Milyar Dolarlık Bitcoin Opsiyonunun Vadesi Doluyor

Kripto para sektörünün önde gelen türev borsalarında kasım ayı için alınmış toplamda yaklaşık 3 milyar dolarlık bitcoin opsiyonunun vadesi bugün doluyor.

Coinglass verilerine göre bugün yaklaşık 33.400’ü alım, 15.700’ü satım opsiyonundan oluşmak üzere vadesi dolacak yaklaşık 49.100 adet opsiyon bulunuyor.

Bunların kabaca 2.5 milyar dolara tekabül eden yaklaşık 44.500 tanesine ev sahipliği yapan Deribit’teki opsiyonların vade dolumu Türkiye saati ile 11:00’de gerçekleşecek.

Alım opsiyonlarının büyük kısmı, 58.000 dolarlık max pain noktasının üstünde bir kullanım fiyatına sahip.

Büyük yatırımcıların, küçük yatırımcılar karşısında manipülatif adımlar atabilme yetisine dayanan ve opsiyonun, vade sonunda opsiyon alanların zarara gireceği seviyede sonlanacağını öngören max pain teorisinin, kripto para piyasası için ne kadar uygulanabilir olduğu belirsiz.

Bitcoin, CoinGecko verilerine göre cuma sabahı 69.000 dolarlık rekorundan yaklaşık %16’lık bir uzaklıkta, 57.550 dolardan işlem görüyor.

Federal Rezerv, 24 Kasım’da yayımladığı toplantı tutanaklarında enflasyona ilişkin kaygılarını dile getirerek, finansal istikrar karşısında risk teşkil eden enflasyon baskısını hafifletmek için “gerekli adımları atmaktan çekinilmeyeceğini” belirtti.

OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Ed Moya, Fed’in önümüzdeki yıl itibarıyla faiz artışına gidebileceği yönünde sinyal vermesinin ardından, “Traderlar, Fed’in kendisini 2022 boyunca birkaç kez faiz artırma kararı alacak bir şekilde konumlayıp konumlamadığına dair daha iyi bir fikir edinebilecekleri için, aralık ayı [bitcoin] için volatil bir ay olabilir.” açıklamasında bulundu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!