Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Korelilerden Kripto Para Yorumu: “Ekonomiye Zarar Verir”

Güney Kore’deki uzmanlara göre spot kripto para ETF’leri, ülke ekonomisine zarar verebilir.

Güney Kore’deki bir finansal araştırma kurumu, spot kripto para ETF’lerinin ülkeye faydadan çok zararının olacağını yazdı.

Yatırımcılar için risk teşkil ediyor

Kore Finans Enstitüsü tarafındaın yayımlanan raporda, “Böyle araçlara müsaade etmek, kaynakların daha verimsiz şekilde dağıtılmasına, finans piyasalarında kripto yüzünden daha fazla risk alınmasına ve finansal istikranın zayıflamasına yol açar” dendi.

Araştırmacılar, kripto paralar için kurulacak spot borsa yatırım fonlarının (ETF) büyük miktarda yatırım alabileceğini belirtti. Bu yüzden Güney Kore’deki diğer endüstrilere akan paranın azalabileceği düşünülüyor.

Kore Finans Enstitüsü, ayrıca bu yatırım araçları yüzünden ülkedeki finans piyasasının kripto para kaynaklı krizlere karşı daha savunmasız olacağını, yatırımcıların bu yüzden finansal düzenleyicilere duyduğu güveni kaybedebileceğini söyledi.

Hükümet piyasaya sokmak istiyor

Kore Finans Enstitüsü, yine de spot ETF’lerde dayanak varlık olarak kullanılacak kripto paralarla ilgili belirsizliklerin giderilmesi halinde bunların iyi birer değer saklama aracı olabileceğini ekledi.

ABD’den farklı olarak Güney Kore’de kripto paralar için herhangi bir spot ETF bulunmuyor. Ancak hükümet, bunları kurmak için çalışmalarına devam ediyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!