Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Para Borsası Bitcoin ve Kripto Para ETF’leri İçin Tarih Verdi!

Hong Kong merkezli kripto para borsası OSL, Hong Kong’un spot Bitcoin ETF’lerine bu yılın ortasına kadar onay verebileceğini belirtti.

ABD’nin spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularına toplu bir şekilde onay vermesinin ardından harekete geçen Hong Kong’un bu alandaki ilk onayı ne zaman vereceği merak konusu oldu.

Konu hakkında Hong Kong Ekonomi Dergisi’ne açıklamada bulunan OSL’nin yöneticisi Gary Tiu, Hong Konglu yetkililerin 2024 yılının ortasına kadar bir spot Bitcoin ETF başvurusunu onaylayabileceğini dile getirdi.

Tiu, OSL’nin halihazırda birçok fon şirketiyle yakın iletişim halinde olduğunu ve 5 ila 10 şirketin şu anda bir spot Bitcoin ETF’i üzerinde çalıştığını vurguladı.

Öte yandan Hong Kong’da lisanslı sadece 2 kripto para borsası olduğunu belirten yönetici, bu doğrultuda spot Bitcoin ETF işletim ücretlerinin minimum düzeyde tutulmaya çalışıldığını kaydetti.

Gary Tiu, spot Bitcoin ETF onaylarının ülkedeki kripto para ekosistemi üzerindeki etkilerine dair şu ifadelerde bulundu:

Bu ETF’ler kripto paralar konusunda  düzenli piyasaları teşvik etmek, yerel yatırımcı koruması için bir model oluşturmak ve düzenlenmiş kripto para borsaları ile geleneksel finans kurumları arasındaki entegrasyonu hızlandırmak da dahil olmak üzere birçok önemli fayda sunuyor.

Hong Kong merkezli finansal hizmetler firması Venture Smart Financial Holdings (VSFG) kısa süre önce yaptığı bir duyuruda, 2024 yılının ilk çeyreğinde spot Bitcoin ETF’ini piyasaya sürmeyi hedeflediklerini belirtmişti.

Güncel verilere göre henüz ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SFC) hiç bir kurum tarafından spot Bitcoin ETF başvurusu yapılmadı.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!