verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Para Piyasasını Şok Eden Veriler: Hacimler Sahte Mi?

Forbes tarafından yapılan araştırmada kripto para piyasasındaki işlem hacimlerinin yarısından fazlasının sahte olduğu açıklandı.

Yakın zamanlı bir Forbes araştırmasında, kripto para piyasalarında gösterilerin verilerin ciddi bir kısmı sahte olduğu bildirildi. Özellikle borsalar ve veri sağlayıcı kuruluşlar üzerindeki kontrol yetersizliğinden kaynaklanan bu veri eksikliği sektör içinde büyük bir yanılgıya sebep olmuş görünüyor. Raporlama ve düzenleyici eksikliğinden kaynaklanan bu yanlış bilgi akışının sonuçlarına göre, piyasa işlem hacminin yarısından fazlası doğru değil ya da şişirilmiş olduğu vurgulanıyor:

Bildirilen tüm işlem hacminin yarısından fazlasının sahte olması veya ekonomik değer taşımaması muhtemel görünüyor. Forbes, sektör için küresel günlük Bitcoin hacminin 14 Haziran’da 128 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Bu, veri sağlayıcı kaynakların belirttiği 262 milyar dolardan %51’lik daha az bir gerçekliğe karşılık geliyor.

Toplamda 157 borsa üzerinde yapılan araştırmanın detaylarında, söz konusu yanlış veri akışının en temel 2 sebebi var: Ticaret hacim verilerini doğrudan taklit eden düzenlenmemiş küçük borsalar ve “wash trade” işlemleri.

Kripto paralar hakkında veri sunan CoinmarketCap gibi siteler, sıralamaları hacim doğrultusunda verdiği biliniyor. Bu bir token için de böyle bir borsa içinde bu şekilde işliyor. Görünen o ki küçük çaplı borsalar kendilerini market hacmi olarak üst sıralara taşımak ve görünürlük sağlamak adına şişirilmiş ve doğrudan taklit edilmiş verileri gerçekmiş gibi sunuyorlar. Bu noktada, düzenlenmeyen ve müşteri yarışı için taklit veriler sunan küçük borsaların işlem hacimleri neredeyse %80-99 oranında “balon” işlem hacmi içeriyor.

İkinci olarak sunulan en büyük şişirme veri ise “wash trade” işlemlerinden kaynaklanıyor. Wash trade işlemleri, bir yıkama ticareti olarak aktarılabilir ve bir balinanın piyasada yanıltıcı, yapay bir faaliyet yaratmak için aynı finansal araçları aynı anda satıp/satın aldığı bir piyasa manipülasyonu şekli olarak izah edilebilir. Ayrıca bu tür işlem hareketleri pump/dump operasyonlarında kullanılabiliyor ve bir çok ülkede yasa dışı olarak nitelendiriliyorlar.

Forbes tarafından sunulan bu araştırma Bitcoin özelinde durduğu için bize tüm kripto para hacim verileri hakkında tam bir bilgi vermiyor olsa da, geri kalan işlem hacimlerinin de bundan farklı olduğunu düşünmek pek doğru olmayabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!