Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kurumsal Yatırımcılar, 2024’te Bu 3 Sebeple Kripto Paralara Yönelebilir

Analistlere göre kurumsal yatırımcılar, 2024’te üç sebepten ötürü kripto para piyasasında daha aktif rol oynayacak.

Türev borsası Deribit verilerine göre kurumsal yatırımcılar, Ekim 2023’ten beri daha aktif şekilde işlem yapmaya başladı. Borsanın CCO’su Luuk Strijers, “Kurumsal hareketlilikte ekim ayının sonundan beri kayda değer bir artış var, bu büyük ölçüde olası bir ETF haberinden ve müşterilerin kendini buna göre stratejik olarak hazırlamasından kaynaklanıyor.” dedi.

Kripto para borsası Bitfinex analistleri, spot Bitcoin ETF’sinin 10 Ocak 2024’te onaylanabileceğini düşünüyor. Analistler, “Ark Invest spot Bitcoin ETF’sinin ocak ayında onaylanması, Bitcoin fiyatının yükselmesi için önemli bir etken olabilir çünkü bu, hem bireysem hem kurumsal yatırımcılar için daha erişilebilir bir yatırım aracı sağlamış olur.” dedi.

Bitfinex analistlerine göre yatırımcılar, Fed’in politikaları sayesinde de Bitcoin’e yönelebilir. Buna göre, “Faizin düşürülmesi halinde Bitcoin gibi riskli varlıklar, faiz oranlarının düşük olduğu bir ortamda yüksek getiri almaya çalışan kurumsal yatırımcılar için daha cazip hale gelebilir.” yorumu yapıldı.

Kripto para sektörü adına olumlu olacak bir diğer gelişmenin yasal düzenleme kanadından geleceği düşünülüyor.

Avrupa Birliği’nin hazırladığı MiCA mevzuatının gelecek yılın sonunda uygulamaya girmesi bekleniyor. Bittrex Global CEO’su Oliver Linch, Singapur, Hong Kong ve Japonya’da da yasal belirsizliklerin giderileceğini tahmin ediyor.

Linch, “Hükümetler, bir kripto merkezi haline gelmenin kurumları oraya çekeceğini ve bunu güzel konuşmalarla değil yalnızca somut, amacına uygun kurallarla yapabileceklerini nihayet anlıyorlar.” dedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!