Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

(LSK) Lisk

[one_fifth padding=”5px 5px 5px 5px”]

Başlangıç Tarihi:
24/05/2016
Twitter:
@LiskHQ
Website:
List
Kapasite:
100,199,025

[/one_fifth]

[four_fifth_last padding=”5px 5px 5px 5px”]

Hakkında

Lisk bir kripto para birimi ve merkezi olmayan uygulama platformudur. Kullanıcılarına Bitcoin ve diğer alternatifleri gibi bir kripto para birim olarak, merkezi olmayan bir ödeme sistemi ve dijital para ağı sağlar. Ağın kendisi demokratik olarak seçilmiş 101 delege tarafından güvence altına alınan son derece etkin Delegated Proof of Stake (DPoS) modeli kullanılarak oluşturulmuştur. Merkeziyetsiz bir şekilde oluşturulmuş Lisk platformunun en güçlü yanı, merkezi olmayan uygulamaların ve özel blok zincirlerinin (yan zincirlerin) dağıtımı, oluşturulması ve para kazanımı için Lisk blok zincirini kullanmasına izin vermesidir. Enflasyon oranı blok başına 5 Lisk olmakla birlikte blok başına 1 Lisk tutarında sabit bir blok ödülüne ulaşıncaya kadar her yıl 1 azalmaktadır.

Lisk, kendilerini Azure Blockchaine’e bir hizmet (BaaS-Blockchain as a Service) programı olarak entegre etmek için Microsoft ile ortaklık kurmuştur. Bu ortaklık Microsoft’un Azure bulut bilişim platformunu ve altyapısını kullanarak Lisk blok zinciri uygulamalarını geliştirebilmenize, test edebilmenize ve dağıtabilmenize olanak sağlar.

Özellikleri

Lisk ağı merkeziyetsiz olduğu kadar güvenilir bir ağdır. Bu da tek bir kişi veya kurum tarafından doğrudan kontrol edilmediği anlamına gelir. Ağ demokratik bir şekilde seçilen 101 delege ile güvence altına alınmıştır. Bu delegelerin sorumluluğu, işlemlerin geçerliliğini onaylamak ve yayınlamaktır. Ağdaki tüm Lisk hesapları Lisk blok zincirinde kayıtlı delegeler için oy hakkına sahiptir. En çok oyu alan 101 delege, ağda yayınlanan işlemlerin geçerliliğini onaylama sorumluluğu ile birlikte seçilir. Ayrıca ağ tarafından toplanan ücretlerin %100’ü ve Forging Rewards delegeler tarafından alınıyor.

Teknolojisi

ICO sırasında 100.000.000 LISK, ICO katılımcılarına, çekirdek ekibine, üçüncü taraflara ve aktif topluluk üyelerine verilmiştir. Ağ 101 delege ile birlikte her blokta yeni oluşturulan 5 Lisk’in bir enflasyonu olacak şekilde oluşturuldu, bunlara da Forging Rewards adı verildi. Her 3.000.000 blok (ortalama 1 yıl) bu ödülü 1 Lisk azaltıyor ve bloklar 1 Lisk ile sona erip sonsuza kadar orada kalıyor.

Forging Rewards ve ağ ücretlerinin hepsi ağ içerisinde 101 delegeye eşit bir şekilde dağıtılıyor. Bu mekanizma, delegeleri çalıştırmak ve ağı güvenli bir hale getirmek için tasarlandı. Ek olarak bu mekanizma Lisk’in gelecekte kendi kendisini finanse etmesini sağlıyor.

Grafik


[/four_fifth_last]