Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Madenciler, Halving Öncesi Bitcoin Boğalarının Hızına Yetişemiyor

Blockchain analiz firması Glassnode’un raporuna göre Bitcoin madencileri, BTC biriktiren yatırımcıların hızına yetişemiyor.

Glassnode tarafından yapılan blockchain analizine göre borsa cüzdanlarında tutulan ve aktif alım-satım için kullanılan Bitcoinlerin sayısı azalırken soğuk cüzdanlardaki, saklama platformlarındaki ve uzun vadeli yatırımcıların cüzdanlarındaki Bitcoinlerin sayısı artıyor.

Bitcoin madencileri günümüz koşullarında her çeyrekte yaklaşık 81 bin BTC üretiyor. Buna karşın illikit olarak nitelendirilen coin arzında çeyrek başına 180 bin artış yaşanıyor.

Önümüzdeki aylarda yaşanacak halving sonrasında çeyrek başına yaklaşık 40 bin 500 Bitcoin üretilmesi bekleniyor. Halving’in tam olarak ne zaman gerçekleşeceği bilinmezken, Glassnode bunun 23 Nisan 2024’e denk gelebileceğini tahmin ediyor.

Glassnode raporunda şu gözleme yer verildi:

“Alım yapan yatırımcılar, halving’e yaklaşılan ve halving’in yapıldığı dönemlerde güçleniyor, bu olay gerçekleşmeden önce ve sonra emisyon oranını kayda değer ölçüde geçiyorlar.”

Glassnode’un kıdemli analistlerinden biri, geçmişteki halving olaylarını değerlendirirken, Bitcoin’in halving sonrasında yıllık olarak %400’den fazla getiri sağladığını hatırlattı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!