Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Medya Patronu Kripto Paralarla 67 Milyon Dolar Aklamakla Suçlandı

ABD’de bir medya patronu, kripto para kullanarak kara para aklamakla suçlandı ve 20 yıldan fazla hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre Epoch Times’ın CFO’su Bill Guan, kripto para kullanarak 67 milyon dolar kara para aklayan bir şebekeyle bağlantılı olmakla suçlandı.

Çok uluslu bir medya şirketi olan Epoch Times, ABD‘nin en etkili sağ görüşlü platformlarından biridir ve Çin hükümetini eleştirmesiyle meşhurdur.

61 yaşındaki Guan, 2020-2024 yılları arasındaki Epoch’un yurt dışındaki Make Money Online projesini yönetti. Bakanlık, “Ekip çalışanları ve diğerleri, Guan’ın yönetimi altındayken on binlerce farklı ön ödemeli karta aktarılmış on milyonlarca dolar değerinde suç gelirini elden geçirdi” dedi.

Guan hakkında öne sürülen suçlamalar, Epoch Times’ın medya çalışmalarını kapsamıyor. Guan, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Ekip, paraları aklayabilmek için bir kripto para platformu kullandı ve her 1 dolarlık kara parayı 70-80 sentlik bir kripto paraya dönüştürdü. Daha sonra sahte kimlik bilgileri ile hesap açarak bunları kendi hesaplarına aktardılar.

Bu paralar daha sonra Epoch’un diğer banka hesapları, Guan’ın kişisel hesabı ve çeşitli kripto para hesapları aracılığıyla aklandı.

Suç gelirlerinin aklanması yüzünden 20 yıla kadar varan hapis cezası verilebiliyor. İşlenilmiş her banka dolandırıcılık suçunun cezası, 30 yıla kadar varan hapis olabiliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!