Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mercedes-Benz Blockchain’i Denemeye Başladı

Mercedes-Benz geçtiğimiz gün bir basın duyurusu yayınlayarak Circulor adlı Blockchain şirketi ile işbirliği yapmaya başladığını açıkladı.

Blockchain Denemesi

Mercedes-Benz, ürettiği araçların akülerini daha verimli bir şekilde değerlendirebilmek için Blockchain teknolojisinden faydalanmayı düşünüyor. Şirketin başlıca amacı akülerin karbon emisyon miktarlarını ölçmek.

Mercedez-Benz Circulor ile kurduğu ortaklık doğrultusunda hem araç akülerinin hem de araç içerisindeki elektronik parçaların üretimi sırasındaki emisyon miktarını ölçecek. Şirket bu proje kapsamında elde ettiği verileri gelecekte yeni arabalar üretirken de kullanacak. Bu projeyi Ambition2039 adı altında geliştiren Mercedes-Benz, 20 yıl içerisinde tamamen karbonsuz araçlardan oluşan yeni bir araç filosu üretmeyi planlıyor.

Karbon emisyon miktarlarını ölçmek için Blockchain’e başvuran ilk otomobil firması Mercedes-Benz değil. Ford da bir süredir farklı şehirlerdeki karbon emisyon yasalarını tespit edebilmek ve hibrit araçlarının elektrikli modunu otomatik olarak devreye sokabilmek için Blockchain’i kullanıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment