Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Milyarlarca Dolarlık Soruşturmada Kripto Para Borsası Yöneticisi Gözaltına Alındı

Tayvan’daki polis ekipleri, suç gelirlerinin aklanması şüphesiyle kripto para borsası Bitgin hakkında soruşturma başlattı.

Yerel haber kaynakları tarafından aktarılan bilgilere göre kripto para borsasının COO’su Yuting Zhang, “88 Guild Hall” vakasıyla bağlantılı olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

2021-2022 tarihleri arasında ortaya çıkan vakada Zhemin Guo ve Chengwen Tu adlı iki iş insanı suçlanmıştı. İddialara göre iki isim, döviz bürolarını ve kripto para borsalarını kullanarak suç gelirlerinin aklanması için milyarlarca dolarlık bir ağ işletti.

Bitgin yönetimi tarafından yapılan açıklamada borsanın soruşturmadan ve Zhang’ın gözaltına alınmasından etkilenmediği belirtildi. Şirket ayrıca polisle soruşturma konusunda iş birliği yapıldığını açıkladı.

Tayvan, kripto para sektörünü resmi olarak düzenlemiyor. Ancak aralarında Bitgin’in de bulunduğu bazı kripto para kuruluşları, kendilerini regüle edebilmek ve lobi çalışması yürütebilmek için eylül ayında ortak bir ofis kurdular.

Virtual Asset Service Provider Preparatory Office tarafından yapılan açıklamada soruşturmada ismi geçen üyelerin gruptaki çalışmalarının askıya alındığı belirtildi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!